Pakistanská vláda bude s Talibanom rokovať o prímerí

0
188

ISLAMABAD 4. februára (WEBNOVINY) – V pakistanskom Islamabade sa v utorok uskutočnia dlho očakávané rokovania medzi vládou a militantným hnutím Taliban. Pozorovatelia dúfajú, že obe strany na nich načrtnú “cestovnú mapu”, ktorej výsledkom má byť prímerie.

Militanti zo zoskupenia Tahrík-i-Taliban bojujú v Pakistane od roku 2007, pričom ich cieľom je nastolenie ich interpretácie islamského práva šaríja na celom území krajiny. Operujú predovšetkým v pohraničnej oblasti s Afganistanom, aj keď na afganský Taliban nie sú priamo napojení.

Premiér Naváz Šaríf svoj zámer rokovať s militantmi načrtol ešte minulý týždeň aj napriek početným útokom zo strany Talibanu. Premiér chce dať podľa vlastných slov mierovým rokovaniam s povstalcami ďalšiu šancu, pričom hnutie vyzval, aby pristúpilo na prímerie.

Pakistanská vláda čelí kritike, že dostatočne nereaguje na zintenzívnenie útokov, ktoré len od začiatku tohto roka pripravili o život najmenej 114 ľudí. Šaríf sa pri nástupe do funkcie v roku 2013 zaviazal ukončiť povstanie Talibanu prostredníctvom mierových rokovaní, keďže politickú dohodu považuje za kľúč k udržateľnému mieru v regióne po odchode medzinárodných jednotiek z Afganistanu v roku 2014.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.