OSN si všimla zverstvá v Severnej Kórei, zverejní správu

0
536

NEW YORK 17. februára (WEBNOVINY) – Rada pre ľudské práva Organizácie spojených národov (HRC OSN) v najbližšom čase zverejní rozsiahlu správu o systematickom porušovaní práv obyvateľov Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR).

Experti v nej popíšu spôsob, akým komunistický režim v Severnej Kórei pácha na svojich občanoch “nepredstaviteľné zverstvá,” cituje z dokumentu spravodajský portál stanice BBC. Odborníci v správe uvádzajú rozsiahle dôkazy o mučení, zotročovaní a sexuálnom násilí na Severokórejčanoch. Výsledkom štúdie by malo byť obžalovanie zodpovedných predstaviteľov režimu v KĽDR a ich predvolanie pred Medzinárodný trestný súd OSN (ICC).

Prehovorili obete mučenia

Vyšetrovatelia zozbierali viaceré výpovede obetí mučenia v Severnej Kórei. Je medzi nimi aj istá žena, ktorú úrady prinútili utopiť vlastné dieťa, deti uväznené už krátko po svojom narodení a rodiny umučené za pozeranie zahraničných televíznych seriálov. Správa má obsahovať stovky strán, na ktorých budú popísané komplexné dôkazy o zločinnosti režimu v KĽDR.

Napriek tomu, že o podobných prípadoch sa verejnosť už roky dozvedá od severokórejských utečencoch, ide o prvý prípad, keď sa OSN pokúsi o vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti voči porušovateľom ľudských práv v komunistickej východoázijskej krajine.

Kimov režim to odmieta

Severná Kórea sa na vyšetrovaní odmietla podieľať a akékoľvek systematické porušovanie práv svojich občanov odmieta a správu OSN už vopred “kategoricky a absolútne odmietla”.

V dvojstranovom stanovisku uviedla, že ide o “nástroj politického sprisahania” a “výsledok politizácie ľudských práv” zo strany EÚ, Japonska a USA. Pchjongjang zároveň avizoval, že bude naďalej vzdorovať ďalším pokusom o zmenu režimu a tlaku pod “zámienkou ochrany ľudských práv”, ktorých porušenia zmienené v “takzvanej správe neexistujú”.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.