Obrazom: Janukovyč sa skrýva, Tymošenková chce kandidovať

0
661

KYJEV 23. februára (WEBNOVINY) — Deň po tom, ako ukrajinský prezident Viktor Janukovyč opustil Kyjev, je jeho miesto pobytu nejasné. Minister vnútra Arsen Avakov v nedeľu potvrdil, že Janukovyč sa deň predtým pokúsil odletieť charterovým letom z Donecka do Ruska, čo mu však nebolo umožnené.

Do Ruska podľa agentúry Interfax odišiel aj bývalý proruský premiér Mykola Azarov. Krajinu podľa ukrajinských médií opúšťajú aj ďalší členovia bývalej vlády a odstupujú vysokí úradníci dosadení prezidentom v Lvovskej a Charkovskej oblasti. Do hlavného mesta sa naopak vrátila expremiérka Julija Tymošenková, ktorú v sobotu prepustili z väzenia a na Námestí nezávislosti prehovorila k demonštrantom. Tým poďakovala za ich vytrvalosť a vyzvala ich, aby neodchádzali.

Obrazom: Nepokoje v Kyjeve objektívom slovenského fotografa

Dočasná hlava štátu

Ukrajinský parlament rozhodol v nedeľu o tom, že dočasnou hlavou štátu sa stane jeho predseda Oleksandr Turčynov. Poslanci majú teraz čas do utorku, aby sformovali prechodnú vládu. “To je momentálne priorita,” povedal Turčynov v parlamente. Predčasné prezidentské voľby už boli stanovené na 25. mája a kandidovať v nich plánuje tak prepustená expremiérka Julija Tymošenková, ako aj opozičný líder Vitalij Kličko. “Chcem spraviť z Ukrajiny modernú európsku krajinu,” povedal v tejto súvislosti Kličko. Tymošenková, ktorá rovnako presadzuje integráciu Ukrajiny do EÚ, svoju kandidatúru oznámila okamžite po sobotnom prepustení z väzenia.

Ukrajinský parlament rozhodol o odstavení proruského prezidenta Viktora Janukovyča v sobotu. Polícia prestala strážiť prezidentské budovy v Kyjeve a umožnila tak demonštrantom voľný prístup do okázalej prezidentovej rezidencie, kde mal okrem iného vlastnú zoo, imitáciu veľkej pirátskej lode, rozsiahle golfové ihrisko či luxusnú zbierku automobilov. Ľudia napriek tomu slušne stoja v radoch, fotografujú a rabovanie hlásené nie je, po celej krajine však naopak padajú sochy vodcu boľševikov Lenina.

Poslanci začali meniť obsadenie kľúčových vládnych postov, zosadili ministra zahraničia Leonida Kožara i ministra školstva Dykmitra Tabačnyka, a súčasne zahájili stíhanie asi troch desiatok ľudí pre krvavé represie, medzi nimi generálneho prokurátora Viktora Pšonku. Ministerstvo zdravotníctva medzičasom zvýšilo oficiálny počet obetí od 18. februára na 88.

Centrum Kyjeva je v nedeľu ráno pokojné. Demonštranti v sobotu prevzali kontrolu nad vládnymi budovami a naďalej žiadajú Janukovyčovu rezignáciu, čo on odmieta.

Video: Ukrajinci zaplavili Janukovyčou luxusnú rezidenciu

Európa vyzýva Ukrajinu na celistvosť

Predstavitelia Európskej únie v noci na nedeľu vyzvali k zachovaniu územnej celistvosti Ukrajiny. “Jednota, suverenita, nezávislosť a teritoriálna integrita” krajiny musia ostať zachované, zdôraznila šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová. Podľa jej slov únia vývoj situácie sleduje “minútu po minúte” a vyzvala tiež znepriatelené strany, aby nepoľavili v hľadaní politického riešenia krízy. Zároveň apelovala na rešpektovanie “právneho štátu a ústavy”.

V podobnom zmysle sa vyjadrili tiež šéfovia nemeckej a francúzskej diplomacie Frank-Walter Steinmeier a Laurent Fabius, ktorí pomohli sprostredkovať dohodu medzi prezidentom Viktorom Janukovyčom a opozíciou. Predstavitelia EÚ tiež uvítali prepustenie expremiérky Julije Tymošenkovej.

Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn v nedeľu povedal, že únia je pripravená poskytnúť Ukrajine “podstatnú finančnú pomoc”, akonáhle bude zostavená nová vláda. Ruský minister financií Anton Siluanov rovnako uviedol, že Moskva neuvoľní ďalšiu časť finančnej pomoci, kým nevznikne nové vedenie krajiny. O tom momentálne rokuje ukrajinský parlament, ktorý po rozpade vlády a úteku prezidenta prevzal všetky ústavné právomoci. Ukrajina sa v nedeľu oficiálne vrátila k ústave z roku 2004, ktorá obmedzuje právomoci prezidenta a prenáša ich na vládu a parlament. Spojené štáty rovnako podporujú vznik prechodnej vlády na Ukrajine a následné predčasné voľby.

Finančná pomoc

Keď bude mať Ukrajina novú vládu, Európska únia je pripravená poskytnúť krajine značnú finančnú pomoc. V nedeľu to vyhlásil eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn. Dvadsaťosemčlenný blok by mal tiež ponúknuť Kyjevu jasnú európsku perspektívu.

“Z európskeho hľadiska je dôležité, že Ukrajincom, ktorí preukázali svoju oddanosť európskym hodnotám, poskytneme jasnú európsku víziu,” povedal Rehn po stretnutí lídrov najdôležitejších svetových ekonomík G20 v austrálskom Sydney. “Sme pripravení zapojiť sa do značnej finančnej pomoci pre Ukrajinu, keď krajina vyrieši svoju politickú situáciu na základe demokratických princípov a sformuje novú vládu, ktorá sa bude skutočne a vážne zaoberať reformami inštitúcií a ekonomiky,” povedal. Na otázku, v akej výške by pomoc EÚ Ukrajine mohla byť, Rehn povedal, že 28-členný blok prehodnocuje jej potreby.

Janukovyč je ako politický hráč mŕtvy, hovorí Šebej

Odvolaný ukrajinský prezident Viktor Janukovyč je ako politický hráč mŕtvy, myslí si predseda zahraničného výboru NR SR František Šebej (Most-Híd). “Mal by byť persona non grata pre akékoľvek styky s Európskou úniou a Západom,” povedal v relácii televízie TA3 V politike. Janukovyč už patrí do politickej minulosti aj podľa Róberta Ondrejcsáka z Centra pre európske a severoatlantické vzťahy.

Európska únia ako celok bola pri posledných udalostiach na Ukrajine podľa Ondrejcsáka celkom pasívna. “Európska únia ako celok okrem sankcií a zmrazenia účtov niektorým ukrajinským predstaviteľom až tak veľa nespravila,” hodnotil. Ako kľúčoví aktéri sa ukázali členské štáty, ktoré prišli rokovať na Ukrajinu, pripomenul Ondrejcsák.

Vplyv Ruska na Ukrajinu zdôraznil v debate riaditeľ Inštitútu bezpečnostných a obranných štúdií Ivo Samson. “Rusko sa ťažko vzdá Ukrajiny,” hovoril s tým, že náš východný sused predstavuje pre Rusko kultúrne predpolie. Podľa Samsona závisí veľmi od EÚ, či dovolí Rusku vmiešavať sa do ukrajinských záležitostí a od toho, koľko odvahy v tom únia ukáže. “Doteraz veľa odvahy nepreukázala,” dodal Samson.

Odporúčame:

Prezident Janukovyč opustil Kyjev, Tymošenková hlási návrat

Sloboda pre Tymošenkovú, parlament schválil jej prepustenie

Pred veľvyslanectvom Ukrajiny v Bratislave horeli sviečky

Teror na Ukrajine rozhýbal vládu, Slovensko prijme migrantov

Agentúra S&P zhoršila rating Ukrajiny

V Kyjeve hlásia sto obetí, Európa uvalí na vinníkov sankcie

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.