Obama obviňuje Rusov z blokovania Bezpečnostnej rady OSN

0
189

NEW YORK 12. februára (WEBNOVINY) – Prezident USA v utorok skritizoval odmietavý postoj Ruska voči návrhu rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN), ktorá by mala od sýrskej vlády požadovať zabezpečenie neobmedzeného prísunu humanitárnej pomoci pre obyvateľov krajiny postihnutých konfliktom.

Podľa vyhlásenia ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova Rusko ako stály člen Rady s právom veta dokument presadzovaný Západom v terajšej podobe nepodporí, keďže ho považuje za “jednostranný a odtrhnutý od reality”. Obama na spoločnej tlačovej konferencii s francúzskym prezidentom Françoisom Hollandom vo Washingtone vyjadril názor, že Rusi “blokovaním rezolúcie tohto druhu” preberajú spoluzodpovednosť za utrpenie sýrskych civilistov. Podľa jeho slov tiež Moskva týmto spôsobom ide proti “väčšine členov” BR OSN.

Rusko ako jeden z piatich stálych členov BR OSN disponuje právom veta, ktoré po vypuknutí krízy v Sýrii viackrát využilo v prípadoch, keď sa Západ snažil pripísať zodpovednosť za krviprelievanie al-Asadovmu režimu. Hovorca Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva Rupert Colville v súvislosti s najnovšou iniciatívou vyhlásil, že sýrska vláda porušila svoje povinnosti vyplývajúce z medzinárodného práva, na základe ktorého by mali štáty v prípade konfliktov svojim obyvateľom zabezpečiť aspoň minimálne dodávky potravín a liečiv ako aj prístup k pitnej vode.

Z obliehaných častí sýrskeho mesta Homs, ktoré je baštou protivládnych povstalcov, v uplynulých dňoch evakuovali stovky civilistov prežívajúcich mesiace bez prístupu k potravinám či zdravotnej starostlivosti. Operácia je výsledkom rokovaní za účasti zástupcov sýrskej vlády a opozície vo Švajčiarsku, ktoré od pondelka pokračujú ďalším kolom.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.