O refinancovaní úveru sa rozhodujte len s odborníkom

0
871

Stále viac a viac klientov bánk, ktorí v súčasnosti splácajú hypotekárne úvery, využívajú možnosť ich refinancovania. Rekordne nízke úrokové sadzby totiž prinášajú výrazný stimul k zmene, ktorej hlavným cieľom je ušetriť na splátkach a znížiť úrok súčasného úveru. Jeho refinancovanie však nemusí byť vždy výhodné. Pred touto dôležitou zmenou sa preto poraďte so svojim hypotekárnym poradcom.

Pri refinancovaní rátajte s finančnými nákladmi

Hlavným lákadlom na zmenu banky, v ktorej čerpáme úver na bývanie, je nižšia úroková sadzba. Z každej reklamy nás banky lákajú, že práve ich produkt je ten najvýhodnejší na refinancovanie. Pri využití tejto možnosti je však potrebné ostať pri zemi, nenechať sa oklamať nedostatočnými informáciami a všetko včas prehodnotiť. Ak nemáte dostatočné vedomosti a skúsenosti s vybavovaním refinancovania úveru, je naozaj vhodné využiť služby hypotekárneho poradcu. Spoločnosť WinnersGroup, ktorej odborný tím sa zaoberá aj refinancovaním úverov, upozorňuje, že prenesenie hypotéky do inej banky je spojené aj s určitými finančnými nákladmi, ktoré v niektorých prípadoch môžu byť vyššie než suma ušetrená na úrokoch.

Čo vás môže vyjsť draho?

Ak nevyužijete sezónnu akciu banky šitú na mieru práve klientom, ktorí sa rozhodli refinancovať, v novej banke budete musieť zaplatiť poplatok za poskytnutie úveru. Ešte pred tým však na vás čakajú aj poplatky v starej banke – a to poplatok za aktuálnu kalkuláciu dlhu, prípadná zmluvná pokuta a poplatok za prepísanej bremena v liste vlastníctva na nového poskytovateľa úveru. Všetko vás môže dokopy vyjsť v rádoch stoviek eur, čo v prípade nižších úverov môže byť ešte nevýhodnejšie než splatenie úveru v starej banke s vyšším úrokom. WinnersGroup vám odporúča refinancovať najmä v období výročia fixácie úveru, kedy vám banka pravdepodobne nevyrubí zmluvnú pokutu.

Hypotekárny poradca pripraví a vybaví refinancovanie úveru za vás

Váš hypotekárny poradca vám na konkrétnych číslach ukáže, či na refinancovaní úveru budete profitovať, alebo na ňom naopak prerobíte. Zároveň vám pomôže vybaviť všetko potrebné v starej a novej banke, pričom vďaka kontaktom vie často dojednať výhodnejšie podmienky, ako by ste získali v prípade, že by ste úver vybavovali na vlastnú päsť. Pomoc hypotekárneho poradcu pri refinancovaní úveru je aj preto na nezaplatenie.

 

Zdroj photo: ddpavumba,www.freedigitalphotos.net