O dostavbe Mochoviec sa bude diskutovať verejne

0
443

BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) – Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) na základe súdneho rozhodnutia organizuje verejnú diskusiu o doručených pripomienkach vo veci povolenia zmeny stavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce pred dokončením.

“V období od 15. októbra do 30. novembra minulého roka bola verejnosti prístupná dokumentácia k tomuto povoľovaciemu konaniu. V predpísanej lehote sme dostali podnety, stanoviská a pripomienky účastníkov konania, ktoré vyhodnocujeme a zabezpečujeme vyjadrenie dotknutých orgánov,” uviedla vo vyhlásení predsedníčka ÚJD Marta Žiaková. Verejné prerokovanie sa uskutoční budúci týždeň 27. februára v kultúrnom dome obce Kalná nad Hronom.

Opätovné konanie

Dozorný orgán otvoril koncom augusta minulého roka opätovné rozkladové konanie vo veci povolenia dostavby mochoveckých jadrových blokov na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR z júna minulého roka.

Ten sa nestotožnil s krajským súdom, a zrušil zhruba päť rokov staré rozhodnutie úradu, v ktorom úrad zamietol organizácii Greenpeace účasť na konaní o zmene stavby pred dokončením dvoch mochoveckých blokov.

Dostavba za takmer štyri miliardy

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce by si nakoniec mala vyžiadať 3,8 mld. eur. Tretí jadrový mochovecký blok by mali uviesť Slovenské elektrárne do prevádzky koncom roka 2014 a štvrtý v roku 2015. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať približne tisíc megawattov.

Slovenské elektrárne, v ktorých Enel drží 66-percentný podiel, začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.