Nový český premiér Bohuslav Sobotka mieri na Slovensko

0
674

BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) – Nový český premiér Bohuslav Sobotka príde vo štvrtok na oficiálnu návštevu Slovenska. Pokračuje tak v tradícii, podľa ktorej prvé zahraničné cesty českých a slovenských najvyšších činiteľov smerujú vždy do Bratislavy, resp. do Prahy. Slovenský kabinet na dnešnej 94. schôdzi bude schvaľovať návrh na prijatie českej delegácie.

Vzájomné vzťahy

Českého predsedu vlády Sobotku prijme premiér Robert Fico, minister financií Peter Kažimír a predseda parlamentu Pavol Paška. Rokovať budú o vzájomných vzťahoch, o pozitívnej skúsenosti Slovenska s výberom daní, ale aj o plánovanom spoločnom zasadnutí českej a slovenskej vlády. Obaja premiéri tiež vystúpia v rámci zasadnutia Národného konventu o Európskej únii.

Český prezident Miloš Zeman vymenoval predsedu Českej strany sociálne demokratickej (ČSSD) Bohuslava Sobotku za nového premiéra 17. januára.

Rokovanie vlády

Vláda sa v stredu bude venovať viacerým zdravotníckym témam. Má na stole návrh novely zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská dá svojim kolegom informácie o plnení časového harmonogramu zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia. Žiada aj o zrušenie jednej úlohy z Národného programu starostlivosti o deti a dorast v Slovenskej republike na roky 2008 až 2015.

Podľa tejto úlohy, ktorú chcú zrušiť, sa majú vytvoriť podmienky na zabezpečenie kontinuálnej špecializovanej zdravotnej starostlivosti ženám s rizikovou graviditou a novorodencom v špecializovanom Národnom centre materno-fetálnej medicíny v Univerzitnej nemocnici akad. L. Dérera Bratislava s pôsobnosťou pre celé Slovensko. Dôvodom návrhu na zrušenie úlohy je nereálnosť vyčlenenia potrebných peňazí, a to už od roku 2010.

V súčasnosti sa ženám s rizikovou graviditou a rizikovým novorodencom v perinatálnom období poskytuje zdravotná starostlivosť v siedmich perinatologických centrách. Zrušením úlohy nedôjde k zníženiu kvality ani rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Návrh zrušiť úlohu súvisí aj s plánom výstavby novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.