Najmladšie obete obchodu s ľuďmi na Slovensku mali 17 rokov

0
547

BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – Najmladšie obete obchodu s ľuďmi, ktorým vlani na Slovensku poskytli odbornú pomoc, mali 17 rokov a pochádzajú z Košického kraja.

Najstarší muž, ktorý sa stal obeťou, mal 69 rokov a bol z Banskobystrického kraja. Vyplýva to zo správy o pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi za rok 2013, ktorú zverejnilo na svojej webstránke ministerstvo vnútra. Minulý rok zaradili do programu podpory a ochrany obetí 30 osôb, ktorým poskytli komplexnú pomoc. Išlo o 21 ženských obetí a deväť mužských.

Z dokumentu vyplýva, že počet prípadov obchodovania s ľuďmi pre sexuálne vykorisťovanie sa medziročne nezmenil. “Rovnako ako v roku 2012, aj v roku 2013 sme zaznamenali 15 prípadov,” konštatuje rezort vnútra. Prípady nútenej práce stúpli z piatich na desať.

Odporúčame:

Odvrátená stránka sex-biznisu, násilie z nenávisti je časté

Slovák nútil tehotnú ženu k prostitúcii, dostal šesť rokov

Novodobým otrokom prídu na pomoc vyškolení odborníci

Počet obetí obchodovaných pre nútený sobáš vzrástol z troch prípadov v roku 2012 na sedem prípadov v minulom roku. Pokles zaznamenalo nútené žobranie, a to z troch prípadov na dva. Ministerstvo spomína aj to, že účely obchodovania sa niekedy kombinujú. “Jedna osoba môže byť vykorisťovaná napríklad na nútenú prostitúciu v kombinácii s nútenou prácou,” uvádza správa.

Medzi cieľovými krajinami, ktoré obete zaradené do programu uvádzali najčastejšie, patrí Veľká Británia (15), ďalej Nemecko (5), Slovensko (3) a tiež Belgicko, Česká republika či Švédsko. Podľa dokumentu mala viac ako polovica z obetí dokončené základné vzdelanie. Stredoškolské malo osem obetí, vysokoškolské vzdelanie nemala ani jedna obeť. Tri obete neskončili ani základnú školu.

Program podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi funguje spoluprácou ministerstva vnútra a partnerských mimovládnych organizácií a medzinárodnej organizácie. Od roku 2008 do roku 2013 takto pomohli 151 osobám, ktoré prejavili záujem o vstup do programu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.