Naživo: Ukrajina hlási 25 obetí, armáda povolala výsadkárov

0
322

KYJEV 19. februára (WEBNOVINY) – Ukrajinský minister obrany Pavel Lebeděv povolal podľa čt24.cz do Kyjeva 500 mužov elitnej výsadkovej brigády z východoukrajinského Dnepropetrovska. Nepotvrdené informácie uvádzajú, že dôjsť má aj 79. motostrelecký pluk z Mykolajiva.

Odporúčame aj:

Pre krvavé boje v Kyjeve zasadne naša bezpečnostná rada

Video: Muž v Kyjeve schytal na ulici smrtiacu guľku

Polícia monitoruje aj situáciu v doprave – kontroluje vlaky a autobusy v snahe zabrániť priaznivcom opozície pricestovať do hlavného mesta zo západu krajiny. Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč z krvavého násilia v uliciach Kyjevu obvinil opozičných lídrov. Zároveň ich vyzval, aby sa “dištancovali od radikálnych síl”. Vyjadril tiež nádej, že “ešte nie je neskoro zastaviť tento konflikt,” píše v oficiálnej výzve zverejnenej na jeho webovej stránke. “Opoziční lídri porušili princíp demokracie, podľa ktorého sa moc nezískava na uliciach, alebo námestiach, ale prostredníctvom volieb,” dodal prezident.

Obrazom: Krviprelievanie v kyjevských uliciach

V oficiálnom stanovisku ukrajinského ministerstva zdravotníctva sa uvádza, že násilnosti si vyžiadali až 25 obetí a vyše 500 zranených, pričom polovica z nich vážne. Mŕtvi sú pritom na oboch stranách – deväť obetí je na strane policajtov, zvyšok tvoria demonštranti ale aj jeden novinár. Ide o najkrvavejšie strety od vypuknutia demonštrácií proti prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi.

Špeciálne zásahové jednotky navyše v stredu nadránom začali násilím vyháňať protestujúcich z Námestia nezávislosti v centre Kyjevu. Polícia tam nabehla s niekoľkými obrnenými vozidlami, ľudí bila obuškami a búrala postavené stany. Z námestia sa podľa očitých svedkov valí hustý dym.

Video: Situácia na Ukrajine naživo

Opoziční lídri Vitalij Kličko a Arsenij Jaceňuk reagovali zastavením rokovaní s prezidentom Janukovyčom a vyzvali ho, aby nariadil zastavenie krvavých zásahov polície. “Vláda musí okamžite stiahnuť jednotky a ukončiť tento krvavý konflikt, pretože ľudia zomierajú. Toto som povedal Janukovyčovi,” povedal Kličko po skončení nočných rozhovorov. “Ako môžeme rokovať, keď sa prelieva krv?” opýtal sa.

Rusko v stredu vyzvalo lídrov ukrajinskej opozície, aby zastavili krviprelievanie. Ruské ministerstvo zahraničia vo vyhlásení uviedlo, že využije všetok svoj vplyv na opätovné nastolenie pokoja vo svojom “priateľskom bratskom štáte”. “Ruská strana žiada lídrov opozície, aby zastavili krviprelievanie a okamžite obnovili dialóg so zákonnými úradmi bez ultimát a hrozieb,” uvádza sa vo vyhlásení, podľa ktorého je Ukrajina pre Rusko nielen strategickým partnerom, ale aj bratskou krajinou. Dmitrij Peskov, hovorca prezidenta Vladimira Putina, zas zdôraznil, že Moskva sa bude držať svojej doterajšej politiky nezasahovania do vnútorných záležitostí Ukrajiny. Putin už podľa Kremľa hovoril o situácii telefonicky s ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom, pričom obaja sa zhodli, že udalosti predchádzajúceho dňa boli pokusom o štátny prevrat.

Odporúčame aj:

V Kyjeve opäť zomierajú ľudia, horia barikády a lieta dlažba

Ukrajinskí aktivisti idú na slobodu, v Kyjeve miznú barikády

Kličko obetoval Nemecko, chce byť prezidentom Ukrajiny

Ukrajinská vláda pustila spoza mreží všetkých demoštrantov

Na Ukrajine zabili sudcu, Janukovyč žiada rýchle vyšetrenie

Slováci musia byť pri Ukrajine nestranní, tvrdí minister

Ukrajina odložila dohodu s EÚ, Slovensko je prekvapené

Premiér Fico váha v otázke Ukrajiny, upozorňujú frešovci

Slovensko by malo pomôcť zraneným Ukrajincom, tvrdí Lipšic

Dzurinda vyčíta Lajčákovi, že Slovensko pri Ukrajine mlčalo

Situáciou na Ukrajine sa budú vo štvrtok mimoriadne zaoberať aj ministri zahraničných vecí všetkých 28 členských štátov Európskej únie (EÚ). V stredu o tom z odvolaním sa na zdroje z prostredia Bruselu informuje tlačová agentúra AP. Situáciu pozorne sleduje aj šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová. “Vo svetle tragického zhoršenia situácie na Ukrajine vysoká predstaviteľka vyzýva všetkých zodpovedných, aby zastavili násilie,” cituje z utorkovej stanoviska Ashtonovej hovorca. Na stole pritom bude aj otázka prípadného zavedenia sankcií, potvrdil v stredu šéf Európskej komisie José Manuel Barroso. “Očakávame, že naše členské štáty by sa mohli dohodnúť na cielených opatreniach proti zodpovedným za násilie a použitie neprimeranej sily,” vyhlásil.

Frakčný šéf nemeckej Ľavice Gregor Gysi navrhol bývalého nemeckého kancelára Gerharda Schrödera ako sprostredkovateľa konfliktu na Ukrajine. Podľa Gysiho je potrebné nájsť riešenie, s ktorým budú spokojné Ukrajina, Rusko aj Európska únia. “Treba asi vtiahnuť do riešenia konfliktu ľudí, ktorí vedia, ako hovoriť s Putinom,” povedal Gysi, pretože podľa neho bez Moskvy sa nenájde riešenie. “Napriek všetkým mojim výhradám, čo tak vtiahnuť Gerharda Schrödera? Hovorí sa, že má s ruským prezidentom dobré vzťahy.”

Utorňajšie násilie v centre Kyjeva nasledovalo po tom, ako niekoľkotisícový dav zamieril k parlamentu, kde mali politici rokovať o požadovaných zmenách v ústave. Pochod bol spočiatku pokojný, situácia sa však zmenila po tom, ako sa niektorí účastníci pokúsili prelomiť zátarasy, na čo poriadkové sily použili gumové projektily a ohlušovacie granáty.

Cieľom akcie bolo vyvinutie nátlaku na vládnych politikov, aby nebrzdili snahy o ústavnú reformu, ktorá by mala obmedziť právomoci prezidenta Viktora Janukovyča. Rokovanie parlamentu predtým zablokovali opoziční poslanci, ktorí obsadili pódium po tom, ako im znemožnili podať návrh uznesenia o vrátení ústavy do stavu spred roka 2004.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.