Národniari nemali z emisnej kauzy ani cent, tvrdí Danko

0
463

BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Slovenská národná strana na predaji emisií nezarobila, tvrdí jej predseda Andrej Danko. Podľa neho to dokazuje zoznam, ktorý v utorok zverejnila špeciálna prokuratúra.

“SNS z toho nemala ani cent,” povedal v stredu novinárom Danko. “Verím, že ste všetci včera (v utorok, pozn. SITA) pochopili, že tam nie je SNS a svoj trest od voličov už dávno dostala,” vyhlásil.

Danko bol na tlačovej besede sám. Ján Chrbet a Viliam Turský, ktorí boli ako ministri envirorezortu za SNS pre kauzu v roku 2009 odvolaní, pred novinárov neprišli. Chrbet požiadal podľa Danka o pozastavenie členstva v strane. Ako je na tom s členstvom Turský, nevedel šéf SNS povedať. Zmienil sa len o tom, že ak je niekto právoplatne odsúdený, podľa stanov strany mu členstvo zaniká.

Odporúčame:

Lipšic má zoznam tých, čo sa vraj nabalili na predaji emisií

Smer zablokoval schôdzu k emisiám, bola by vraj len o špine

Polícia emisný zoznam potvrdila, Fico blufuje, tvrdí Frešo

Belousovová má iný názor

Danko vyzval orgány činné v trestnom konaní, aby kauzu vyšetrili. “Padni komu padni,” hovoril. Podľa Danka má každá politická strana dobré a zlé obdobie. “V každej strane sa nájdu jednotlivci, ktorí môžu idey využiť vo svoj prospech,” hovoril s tým, že sa snaží zmeniť SNS.

Šéf národniarov sa konkrétnejšie nevedel vyjadriť k menám Norbert H. a Rastislav B., ktoré figurujú v spomínanom zozname. Povedal, že ich nepozná a ani ich nevidel nikdy s bývalým predsedom Jánom Slotom. “Ani neviem, ako H. vyzerá a B. som videl raz v televízii,” reagoval.

Politickú zodpovednosť za kauzu emisie nesie Slovenská národná strana (SNS) a jej súčasný predseda Andrej Danko, tvrdí predsedníčka strany Národ a Spravodlivosť (NAS) a niekdajšia členka SNS Anna Belousovová. Danko podľa nej po prepuknutí kauzy a začatí trestného stíhania v januári 2010 opätovne podporil vo funkcii predsedu SNS Jána Slotu.

“Andrej Danko hlasoval ako Slotov prvý podpredseda za moje vylúčenie zo SNS aj za kritiku kauzy emisie, pričom v odôvodní bolo uvedené, že touto kritikou na verejnosti poškodzujem dobré meno strany,” povedala Belousovová.

Úbohé divadlo strany

Súčasná snaha SNS dištancovať sa od kauzy emisie je podľa Belousovovej len “úbohým divadlom Andreja Danka a SNS, ktoré vyznieva veľmi nepresvedčivo”. Šéfka strany NAS tvrdí, že Danko bol Slotovým nominantom vo volebnom období 2006 – 2010 v štyroch dozorných radách. Belousovová tiež hovorí o blízkom priateľskom vzťahu medzi Dankom a predsedom predstavenstva jednej z firiem zo zoznamu kauzy emisie, ktorý zverejnila špeciálna prokuratúra.

V utorok boli zverejnené dva zoznamy ľudí a firiem, ktorí obchodovali so spoločnosťou Interblue Group. Jeden zoznam zverejnila špeciálna prokuratúra, ide o informácie získané od švajčiarskych orgánov. Dokumenty v súčasnosti analyzujú v trestnom konaní pre podozrenie z legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Druhý zoznam predstavil poslanec a šéf NOVA Daniel Lipšic. VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.