Národná banka zachraňuje ukrajinskú hrivnu, ekonomika slabne

0
155

KYJEV 5. februára (WEBNOVINY) – Pokračujúca konfrontácia medzi vládou a opozíciou na Ukrajine poškodzuje tamojšiu ekonomiku, vyhlásil v stredu úradujúci premiér Serhij Arbuzov. Politická nestabilita zráža nadol kurz ukrajinskej meny, hoci podmienky v ekonomike tomu nezodpovedajú, povedal na zasadnutí prechodného vládneho kabinetu v Kyjeve.

Ukrajinská centrálna banka v stredu druhým dňom v rade pokračovala v intervenciách na devízovom trhu s cieľom stabilizovať kurz hrivny (UAH). Doláre v aukcii ponúkla pri kurze 8,7 UAH/USD, kým v utorok to bolo 8,6 UAH/USD. Trhový kurz sa pohyboval v rozpätí 8,75 až 8,80 UAH/USD, teda bez výraznejšej zmeny oproti záveru z utorka 8,75 UAH/USD.

Odporúčame aj:

Pražská radnica ukrajinského prezidenta v meste nechce

Slovensko nechce sankcie pre Ukrajinu, tvrdí minister Lajčák

Brusel dá Kyjevu finančnú injekciu, ak zreformuje ekonomiku

Kličko sa obul do Janukovyča, vraj sa obohatil o milióny

Janukovyč vraj vypíše predčasné voľby, Kyjevu hrozia sankcie

“Politická nestabilita vytvára tlak na devízový trh. Napätie existuje, aj keď na to nie sú dostatočné ekonomické dôvody,” povedal predseda vlády. “Každý deň konfrontácie a neochota nájsť kompromis našu krajinu hospodársky oslabujú,” zdôraznil Arbuzov, ktorý nastúpil do úradu minulý týždeň po rezignácii premiéra Mykola Azarova.

Ukrajinská centrálna banka chce intervenciami na devízových trhoch utlmiť silný dopyt po dolároch vyvolaný nepokojmi, počas ktorých demonštranti v Kyjeve a ďalších mestách obsadzujú vládne budovy. Protesty vyvolalo v novembri rozhodnutie ukrajinskej vlády nepodpísať asociačnú dohodu s EÚ a prijať finančnú pomoc z Ruska. Hrivna od začiatku roka stratila viac než 6 % hodnoty, uviedla agentúra Reuters.

Video: Desivá situácia v Kyjeve

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.