Najslobodnejšie sú fínske médiá, Slovensko je dvadsiate

0
516

PARÍŽ 12. februára (WEBNOVINY) – Najväčšia sloboda médií je stále vo Fínsku, Holandsku a Nórsku a naopak najhoršie podmienky majú novinári v Eritrei, Severnej Kórei a Turkménsku. Slovensko sa ocitlo na 20. mieste zo 180 hodnotených krajín. Nachádza sa medzi Poľskom a Kostarikou.

Tieto výsledky vyplývajú z najnovšieho Indexu slobody médií 2014, ktorý v stredu zverejnila medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF). Slovensko si oproti predchádzajúcemu roku polepšilo o tri mesta. Zo susedných krajín je na tom lepšie Česká republika, ktorá skončila na 13. mieste, či Rakúsko, ktoré je 12. Poľsko je tesne pred SR a Maďarsko sa ocitlo až na 64. mieste.

RSF v správe konštatovala, že konflikty naďalej zostávajú najväčšou hrozbou pre slobodu médií, slobodné šírenie informácií však ohrozujú už aj také demokracie ako Spojené štáty. V súvislosti s USA RSF konkrétne spomína prenasledovanie bývalého spolupracovníka tajných služieb Edwarda Snowdena, vďaka ktorému unikli do médií tajné informácie o tajných sledovacích programov americkej Národnej bezpečnostnej agentúry a ktorý po niekoľkotýždňovom ukrývaní sa na jednom z moskovských letísk napokon v auguste dostal azyl v Rusku. Spojené štáty pre túto kauzu zaznamenali doteraz najväčší pokles v rebríčku RSF – z 13. miesta klesli až na 46.

Pakistan zostáva podľa organizácie jedným z najnebezpečnejších miest pre novinárov. V roku 2013 tam prišlo o život sedem reportérov. Veľmi nebezpečnou je naďalej aj Sýria, kde od začiatku konfliktu v marci 2011 zahynulo skoro 130 pracovníkov médií.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.