Najobľúbenejšie ratanové sedenia: inšpirujte sa!

0
2198

Letné dni sa pre mnohých z nás nesú v znamení grilovačiek a rodinných posedení na záhradke. Či už radi klebetíte s priateľmi pri dobre šálke kávy, alebo si užívate naplno opaľovanie na slniečku, určite riešite otázku záhradného nábytku.

Tentoraz vám prinášame zaujímavé inšpirácie v podobe ratanového sedenia vhodného do každej záhrady.

Posedenia do malého priestoru

Páčia sa vám krásne ratanové sedenia ale máte pocit, že nemáte dostatok miesta?

Aj menšia terasa či balkónik môžu disponovať ratanovým nábytkom, ktorý je dostatočne pohodlný, ale zároveň šetrí miesto. Nemusíte mať rohovú záhradnú sedačku na to, aby ste si mohli oddýchnuť – šikovné malé sedenia spĺňajú všetko, čo potrebujete počas večernej siesty na čerstvom vzduchu. Kreslá z ratanu sú rovnako pohodlné ako veľké záhradné sedačky a niektoré sety dokonca majú stolík s úložným priestorom, nech môžete ušetriť ešte viac miesta trebárs na kvety.

V súčasnosti sú mimoriadne populárne malé posedenia ako napríklad Salemo, ktoré sú cenovo dostupnejšie a vďaka špeciálnej povrchovej úprave odolávajú UV lúčom. Husté pletenie je nielen pevné, ale vydrží aj počas veternejších dní bez toho, aby ste museli kreslá so stolom sťahovať do interiéru. Samozrejmosťou sú podušky z materiálu, ktorý ľahko vyperiete v práčke kedykoľvek sa zašpinia.

Vždy vyberajte stabilné ratanové sedenie s kvalitným hustým pletením. V ponuke mnohých výrobcov nájdete totiž aj ratanové sedenia síce cenovo dostupnejšie, ale menej stabilné a navyše vyrobené z plastov, ktoré na slnku vyblednú a stratia pôvodnú pevnosť.

Máte na záhrade priestor navyše?

Záhradná sedačka jednoducho pôsobí luxusne sama o sebe. Pokiaľ zvolíte naozaj kvalitného výrobcu, vydrží vám dobre slúžiť aj niekoľko sezón. Dobrý výrobca uvedie typ úpletu, v prípade osobného predaja vám neváha poradiť a odpovedať na všetky otázky vrátane vyskúšania si sedačky. Máte právo pozrieť si spoje, kvalitu pletenia a celkovú pevnosť konštrukcie.

Niektoré sedačky nie sú v celku, čo oceníte v prípade, že budete chcieť viacero sedení – napríklad viete sedačku šikovne rozložiť na štyri kreslá, ktoré dokopy dajú rohovú sedačku. Variant je niekoľko, stačí si len vybrať.

Správne by mala byť uvedená aj teplota, ktorú sedačka za bežných podmienok zvládne. Sedačka z kolekcie Detroit má nielen zaujímavý úplet, ale výrobca uvádza aj teploty, do akých je vhodná – od letných +50°C do mrazu -10°C. Vďaka takémuto údaju viete, že ak príde tuhšia zima a mrazy budú nad uvedenú hranicu, mali by ste sedačku premiestniť do pivnice alebo pokojne aj do zimnej záhrady ak máte dostatok miesta.

Absolútny luxus ponúka aj výrobca záhradného nábytku Higold, kde si prídu na svoje tí najnáročnejší. Ratanový nábytok do záhrady má vysokokvalitnú konštrukciu z hliníka, zvláda horúčavy na priamom slnku bez vyblednutia a jemné podušky zhmotňujú pokojný štýl ideálny na leňošenie. Pre milovníkov opaľovania je v kolekcii Monroe taktiež záhradné ležadlo v minimalistickom štýle s mäkkým matracom, ktorého poťah môžete vyprať pohodlne v práčke zakaždým, keď to budete potrebovať.

Univerzálny štýl

Kúpa ratanového sedenia do záhrady, či už ide o menší set alebo veľkú sedačku, je investíciou. Podobne ako drevo, aj ratan patrí medzi nadčasové materiály, ktoré zostávajú stále top.

Drevo si získalo pozornosť tým, že ide o prírodný materiál, avšak starostlivosť oň je trošku náročná, najmä ak nemáte dostatok času na takéto aktivity. Umelý ratan zapadá do záhrady vďaka takmer vernej podobe s prírodným ratanom, len starostlivosť je minimálna – naozaj kvalitný umelý ratan vyžaduje minimálnu pozornosť. V prípade nečistôt (prach, peľ a pod.) si vystačíte s handričkou navlhčenou v teplej vode. Poťahy jednoducho vyperiete a sú opäť ako nové počas ďalších sezón. Deti, vnúčatá či domáci maznáčikovia tento lisovaný plast nezničia tak skoro ako niektoré iné materiály.

Úplet môže byť guľatý alebo plochý, prípadne kombináciou oboch. Je len na vás čo sa vám viac zapáči. Klasikou je ratanový nábytok v hnedých odtieňoch, ale rohové sedačky v čiernej farbe pôsobia mimoriadne elegantne. Letnú atmosféru s nádychom romantiky vyčarí ratanové sedenie v krémových farbách.