Manuál ku kúpe elektrobicykla

0
747
Manuál ku kúpe elektrobicykla

Jar je obdobím, kedy veľa ľudí uvažuje o kúpe bicykla. Svedčia o tom aj štatistiky dokazujúce, že dopyt je vyšší ako ponuka. V posledných rokoch sú trendom predovšetkým elektrobicykle, ktoré je vidieť v mestách i mimo nich. Elektrický pohon je vhodným variantom pri jazde na dlhšie trasy a pre ľudí s pohybovými problémami.

Aký typ elektrobicykla potrebujete?

V prvom rade sa zamerajte na typ elektrobicykla. Vyrábajú sa v rôznych modeloch podľa spôsobu ich využitia resp. podľa toho, kam s nimi budete jazdiť. Najviac predávané sú mestské elektrobicykle, ktoré sú perfektným spôsobom premiestňovania sa v meste. Tieto bicykle majú kratší dojazd a sú prispôsobené na jazdu po rovnom teréne. Do mesta je vhodným variantom skladací elektrobicykel, ktorý jednoduchým pohybom sklopíte a môžete si ho so sebou zobrať do autobusu. Pre milovníkov hôr sú určené horské celoodpružené bicykle. Poradia si s kopcovitým terénom a náročnými podmienkami v horách. Na rodinný výlet sa vyberte s krosovým elektrobicyklom. Zvládne dlhšie trasy a mierne zvlnený terén (lesné cesty, poľné cestičky). Na veľmi dlhé trasy je najlepšou voľbou elektrický bicykel, ktorý má motor umiestnený v strede. Motory sa kvôli legislatíve vyrábajú s maximálnym výkonom 250 W s napätím do 26 V.

Od batérie závisí dojazd elektrobicykla

Batéria zohráva pri elektrobicykloch úlohu z hľadiska dojazdu a podpory jazdy do kopcov. Batéria môže byť umiestnená v strednej časti tzv. rámová batéria. Z hľadiska ťažiska je toto umiestnenie najvhodnejšie. Okrem toho býva batéria umiestená pod nosičom alebo za sedlovou tyčou. Čo sa dojazdu týka, niektoré elektrické bicykle nezvládnu ani 50 km (mestské bicykle) a iné nemajú problém na jednou nabitie prejsť až 140 km (krosové bicykle). Najvyšší dojazd majú elektrobicykle s batériou umiestnenou v strednej časti a s kapacitou okolo 14 Ah. Batérie do elektrobicyklov sa vyrábajú lítiové – môžete ich často nabíjať. Pri úplnom vybití sa batéria nabíja približne 4 hodiny. Obávať sa nemusíte ani jej životnosti, ktorá dosahuje v priemere 6 rokov, v niektorých prípadoch až 8 rokov.

Prečo si kúpiť elektrobicykel

Stále váhate či je pre vás elektrický bicykel tým pravým dopravným prostriedkom? Možno vám pomôže kliknutie na stránky e-shopu inSPORTline, kde nájdete mnohé tipy a rady nielen o elektrobicykloch. Zároveň si môžete na stránkach inSPORTline vybrať z veľkej ponuky rôznych modelov bicyklov. Po prvých kilometroch jazdy s novým elektrobicyklom pochopíte, že ste investovali správne. Jazda na elektrickom bicykli je oveľa jednoduchšia ako na klasickom, čo oceníte pri dlhších trasách alebo pri šliapaní do kopca. S elektrobicyklom prejdete za kratší čas dlhší úsek vďaka rýchlosti, ktorá dosahuje až 25 km/h. Zároveň sa dá na elektrickom bicykli jazdiť ako na klasickom. Pripravte sa však na poriadnu drinu, keďže priemerná hmotnosť týchto bicyklov dosahuje 20 kg. Elektrobicykel je vhodným dopravným prostriedkom pre starších ľudí, hendikepovaných alebo pre tých z vás, ktorí sa chcú rýchlo, efektívne a bez námahy dostať do vzdialenejších miest.