Ľubomír Vážny hovoril s Ukrajinou o širokorozchodnej trati

0
383

BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) – Podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny rokoval v utorok v Kyjeve o projekte širokorozchodnej železničnej trate aj o rozvoji vzájomnej obchodno-ekonomickej a investičnej spolupráce.

Slovensko a Ukrajina sa zhodli na jednoznačnej podpore projektu širokorozchodnej železničnej trate, ktorá by mala byť predĺžená cez územie Slovenska od Košíc cez Bratislavu do Rakúska.

Obe susedné krajiny sa zároveň vyslovili za zintenzívnenie prác pri posúdení a príprave podrobného ekonomického posúdenia realizovateľnosti projektu, informovala hovorkyňa podpredsedu vlády pre investície Silvia Belešová. Vážny rokoval v Kyjeve s podpredsedom ukrajinskej vlády Oleksandrom Vilkulom, ktorý má v pôsobnosti aj otázky infraštruktúry. Na rokovaní sa zúčastnili aj ukrajinskí ministri infraštruktúry a regionálneho rozvoja Volodymyr Kozak a Hennadij Temnyk.

Strategický partner

"Slovenská strana v úvode rokovania vyjadrila presvedčenie, že pripravené podpísanie Asociačnej dohody a Dohody o zóne voľného obchodu medzi Ukrajinou a Európskou úniou (EÚ) výrazne zintenzívni vzájomné vzťahy medzi našimi krajinami," uviedla Belešová.

Uzavretie oboch dohôd má zároveň priblížiť Ukrajinu k štandardom EÚ, vytvoriť predpoklad na prekonávanie dôsledkov krízy a naštartovanie udržateľného rastu. V neposlednom rade by malo zvýšiť právnu istotu a apetít obchodných subjektov oboch strán v ich pripravovaných aktivitách. Ukrajina je strategickým partnerom Slovenska, a z toho dôvodu má SR záujem tento vzťah prehlbovať a naďalej rozvíjať s Ukrajinou pragmatické a konštruktívne vzťahy orientované na vzájomne výhodný výsledok s dôrazom na energetiku, obchod, investície, cestovný ruch a spoločné projekty a spoluprácu medzi regiónmi.

Podpora výroby elektrickej energie

SR a Ukrajina sa dohodli aj na rozširovaní bilaterálnej spolupráce v oblasti infraštruktúrnej výstavby, rozvoja dopravnej infraštruktúry, pri realizácii programov energetickej efektívnosti a bioenergetických komplexov, pri aplikácii obnoviteľných zdrojov energie, ako aj v modernizácii výrobnej základne a v odpadovom hospodárstve.

Osobitnú pozornosť obe strany venovali problematike elektronického spoplatnenia cestnej infraštruktúry. Ukrajina prejavila veľký záujem o aplikáciu projektu podpory výroby elektrickej energie z malých obnoviteľných zdrojov energie v SR. Vážny otvoril možnosť využitia tzv. priamo riadených fondov EÚ v prospech Ukrajiny, ktorá to privítala s tým, že v krátkom čase bude za týmto účelom vytvorená pracovná skupina.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.