Ktorí vodiči áut patria k rizikovým?

0
1533

Dôležitý faktor pri tvorbe ceny povinného zmluvného poistenia je aj rizikovosť vodiča. Ak vás poisťovňa zaradí do rizikovejšej skupiny vodičov vyššia pzp poistka vás neminie. Ktorí vodiči patria do tejto rizikovej skupiny?

Mladí a neskúsení vodiči

Pokiaľ máte okolo dvadsiatky, väčšina poisťovní vás bude považovať za rizikovejších vodičov nakoľko sa predpokladá, že ste vodičské oprávnenie dostali iba prednedávnom. Tým pádom nemáte toľko skúseností na cestách. Rovnako aj keď ste starší, ale vodičský preukaz ste získali iba v posledných rokoch, považujete sa za rizikovejších vodičov. Je teda vyššia pravdepodobnosť, že spôsobíte nehodu.

Dôchodcovia a pzp

Neplatí však, že čim je vodič starší, tým nižšie pzp poistenie bude platiť. Pri dôchodcoch krivka rizikovosti opäť rastie. So zvyšujúcim sa vekom majú starší ľudia slabšie schopnosti viesť vozidlo. Sú pomalší, menej sústredenejší a ich postrehy už tiež nie sú také, ako bývali v mladosti. Česť výnimkám, ale väčšina starších ľudí má obmedzenejšie schopnosti na obsluhu vozidla.

Vodiči vo veľkých mestách

Aj to kde si uvediete vaše bydlisko, ovplyvní celkovú cenu vášho povinného zmluvného poistenia. Je totiž rozdiel či bývate a jazdíte na dedine alebo v preplnenej Bratislave. V hustej premávke je vyššia šanca, že budete účastníkom nehody. V mestách je viac križovatiek, semafórov, ľudia sa ponáhľajú, čo sa odráža aj na celkovom stave dopravy. Predsa len v mestách musíte byť viac obozretnejší.

Tí, ktorí už jednu nehodu majú za sebou

Hádam najrizikovejšiu skupinu tvoria ľudia, ktorí už v minulosti nehodu spôsobili. Pri vypĺňaní informácií o vodičovi do žiadosti o pzp poistenie sa vodiča pýtajú na dĺžku bezškodového priebehu. Ak ste v poslednom období spôsobili nehodu, vaša poistka za vozidlo bude vyššia.

Ideálnym vodičom pre poisťovne je osoba v strednom veku, ktorá má aspoň 5 rokov vodičský preukaz, nespôsobila žiadnu nehodu a býva na vidieku. Ste ideálnym bezrizikovým vodičom?