Kladkový vs. reflexný luk – aký si mám vybrať?

0
1323

Ako sme už spomínali v minulých článkoch, luk sa teší vo svete zbraní obrovskému znovuzrodeniu. Streľba z tejto zbrane nie je iba koníčkom, môžeme ju pokojne nazvať aj umením. Pokiaľ zaujal tento čarovný nástroj aj vás, zaiste rozmýšľate nad jeho kúpou. V dnešnom článku vám poradíme, ako si vybrať z dvoch základných typov. Bude pre vás lepší kladkový luk alebo reflexný luk?

Základnou otázkou, ktorú si musíte položiť, je: „Na čo chcem luk používať?“

Pravda, určite na streľbu. Chcete sa jej však venovať športovo a súťažne alebo si chcete pri nej iba oddýchnuť, nájsť si nové hobby?

Kladkové luky

Ak ste si vybrali prvú možnosť, skvelou voľbou pre vás bude kladkový luk. Výber takejto zbrane si vyžaduje vziať do úvahy individuálne charakteristiky strelca, akými sú napríklad jeho sila, schopnosť sústrediť sa či nástup únavy. Natiahnutie tetivy na kladkovom luku býva vo všeobecnosti náročnejšie v porovnaní s klasickým, reflexným lukom. Preto strelec potrebuje dostatočnú silu, techniku a v ideálnom prípade aj skúsenosti.

Kladkové luky sa teda využívajú k športovým účelom, prípadne pri love. Ak to myslíte so streľbou vážne, časom sa dostanete aj do tohto bodu. Pokiaľ ste však úplným začiatočníkom, prvým krokom by pre vás mohol byť reflexný luk.

Reflexné luky

Keď sa povie „luk“, väčšina laikov si vybaví práve reflexný luk. Je priam ideálnou možnosťou pre vaše strelecké začiatky, ale aj pre začiatky mladších strelcov či žien. Pokiaľ chcete svoje dieťa zahĺbiť do tajov streľby, reflexný luk bude to pravé orechové. Sila na natiahnutie tetivy nie je až taká kritická, ako je tomu pri kladkových lukoch. Aj keď sú aj ostatné parametre ako sila výstrelu či samotný dostrel nižšie, jeho používanie si rozhodne užijete. Práve preto môžeme reflexné luky označiť ako bezpečnejšie, dostupnejšie a lacnejšie.

Reflexný luk sa používa najmä k rekreačnej streľbe napríklad na terče či ciele. V prípade, že stojíte na úplnom začiatku a túžite sa naučiť správnu techniku streľby či nadobudnúť vlastnosti potrebné pre špičkového strelca, tím AFG.sk vám odporúča skôr tento typ zbrane.

Na našom internetovom obchode nájdete oba druhy, a to v kvalitných a príťažlivých prevedeniach, ktoré ešte výraznejšie podčiarknu váš zážitok zo streľby. Je iba na vás, aké sú vaše ambície a ktorý luk si vyberiete. A ak stále váhate, napíšte nám a naši odborníci vám s radosťou poradia.