Janukovyč po krvavom dni podpísal prímerie s opozíciou

0
476

KYJEV 20. februára (WEBNOVINY) – Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v stredu večer informoval o podpísaní “prímeria” s opozičnými lídrami. Uvádza sa to v stanovisku zverejnenom na jeho webovej stránke. Janukovyč zároveň súhlasil s opätovným naštartovaním rokovaní namierených na ukončenie násilia, ktoré si za posledné dva dni vyžiadalo najmenej 26 obetí.

Prezident sa s opozíciou takisto dohodol na potrebe stabilizácie “situácie v štáte v záujme spoločenského zmieru,” cituje z jeho vyhlásenia spravodajský portál stanice BBC. Informácie už medzitým potvrdili aj zástupcovia opozície vrátane jedného z jej hlavných lídrov Arsenija Jaceňuka.

Ohlásenie prímeria prichádza v čase najintenzívnejšieho násilia od vypuknutia krízy spred troch mesiacov. Janukovyč pritom krátko predtým obvinil opozičných lídrov, že ku krvavým stretom prispeli aj oni. Vzápätí však odvolal z funkcie náčelníka generálneho štábu tamojšej armády Volodymyra Zamanu.

Medzi 26 obeťami nepokojov je deväť policajtov, zvyšok tvoria demonštranti, ale aj jeden novinár. Okrem mŕtvych si násilie vyžiadalo aj niekoľko stoviek zranených. Počet obetí na životoch sa však môže výrazne zvýšiť, keďže najmenej 35 zranených sa údajne nachádza v kritickom stave.

Odporúčame aj:

Obrazom: Kyjevský Majdan stále horí, násilie ustálo

Naživo: Ukrajina hlási 26 obetí, armáda povolala výsadkárov

Pre krvavé boje v Kyjeve zasadne naša bezpečnostná rada

V Kyjeve opäť zomierajú ľudia, horia barikády a lieta dlažba

Ukrajinskí aktivisti idú na slobodu, v Kyjeve miznú barikády

Kličko obetoval Nemecko, chce byť prezidentom Ukrajiny

Spojené štáty vystupňovali tlak na ukrajinskú vládu a zaviedli zákaz cestovania do USA pre 20 vysokých predstaviteľov krajiny. Stalo sa tak po tom, čo sa kríza na Ukrajine zhoršila. Viktor Janukovyč v reakcii v stredu večer podpísal “prímerie” s opozičnými lídrami. Americký prezident Barack Obama ocenil prímerie ako “vítaný krok vpred”, zdôraznil však, že Biely dom bude situáciu naďalej pozorne monitorovať. Zároveň vyjadril nádej, že rokovania povedú k vzniku prechodnej dočasnej vlády, ktorá zabezpečí slobodné a demokratické voľby. Odoprenie cestovných víz do USA sa týka osôb zodpovedných za nariadenie porušovanie ľudských práv, ktoré “súvisí s politickým útlakom”, konkrétne mená však ministerstvo zahraničia nezverejnilo.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.