Daň z finančných transakcií by mohla platiť pre všetky deri

0
395

PARÍŽ 20. februára (WEBNOVINY) – Francúzsko a Nemecko súhlasia s tým, že plánovaná európska daň z finančných transakcií by sa mala vzťahovať na všetky deriváty. Pre agentúru Reuters to povedal zdroj blízky francúzskemu ministrovi financií Pierreovi Moscovicimu. Daň z finančných transakcií počas dlhovej krízy v eurozóne nedokázala získať všeobecnú podporu, teraz ju však podporuje jedenásť krajín na čele s Nemeckom a Francúzskom.

Francúzsko a Nemecko pokračujú v úsilí o zavedenie dane z finančných transakcií, pričom urobiť v tejto oblasti pokrok v nasledujúcich troch mesiacoch bude dôležitým signálom pre verejnosť EÚ, doplnila nemecká kancelárka Angela Merkelová. Spoločne s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom ďalej uviedla, že bude dôležité dosiahnuť pokrok pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu (EP).

Daň z finančných transakcií, ktorú chce zaviesť jedenásť členských štátov eurozóny, má obmedziť špekulácie pri obchodovaní s cennými papiermi. Daň by mohla podľa Európskej komisie priniesť do rozpočtov zúčastnených krajín celkovo 34 miliárd eur ročne, z toho 12 miliárd Nemecku. Myšlienku európskej dane z finančných transakcií okrem dvoch najväčších ekonomík menovej únie podporujú aj Slovensko, Rakúsko, Belgicko, Grécko, Estónsko, Taliansko, Španielsko, Portugalsko, a Slovinsko.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.