Janukovyč ohlásil predčasné voľby, prímerie narušila streľba

0
461

KYJEV 21. februára (WEBNOVINY) – Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v piatok potvrdil, že sa v krajine uskutočnia predčasné prezidentské voľby a ústava bude platiť v podobe spred roka 2004, keď mala hlava štátu menšie právomoci, ako je to dnes.

Podľa zverejneného vyhlásenia tiež začne proces vytvárania takzvanej vlády národnej jednoty. Prezident sa tak vyjadril po rokovaniach s opozíciou za účasti ministrov zahraničných vecí viacerých krajín EÚ, ktoré podľa prezidentskej kancelárie počas noci priniesli predbežnú dohodu.

Obrazom. Po pokojnej noci sa v Kyjeve opäť strieľalo

Opozičný vodca Vitalij Kličko uviedol, že opozícia dohodu podpíše, musí sa však dohodnúť s demonštrantmi. Uviedol to pre nemecký denník Bild.

Zástupcovia demonštrantov v Kyjeve však splnomocnili vodcu opozície uzavrieť zmluvu s prezidentom Janukovyčom. Šéf nacionalistickej strany Sloboda Oleh Ťahnybok zdôraznil, že dohodu podpíše za predpokladu, že opozícia zaistí, že v budúcej vláde nebude minister vnútra Vitalij Zacharčenko a generálnym prokurátorom nebude Viktor Pšonka, informoval poľský denník Gazeta Wyborcza.

Zástupcovia ukrajinskej opozície napokon súhlasili s dohodou o urovnaní krízy, ktorú v Kyjeve sprostredkovali európski ministri zahraničia. Zbor povstaleckých lídrov o súhlase rozhodol hlasovaním po doobedňajšom stretnutí s ministrami zahraničia Nemecka a Poľska Frankom-Walterom Steinmeierom a Radoslawom Sikorskim.

Zástupcovia opozície a obaja európski ministri podľa ČT24 v prezidentskej kancelárii podpísali dohodu a ukrajinský parlament obnovil ústavu z roku 2004. Podľa dohody by mali byť ilegálne zbrane odovzdané na ministerstvo vnútra do 24 hodín po tom, keď do platnosti vojde nový zákon, ktorý obnoví ústavu.

Ukrajinské televízne stanice medzitým odvysielali zábery z ohniska protivládnych nepokojov v centre Kyjeva, na ktorých davy ľudí skandujú slogan Žiadnu dohodu, len odstúpenie.

Video: Sledujte dianie na ukrajinskom Majdane naživo

Televízna stanica 1+1 predtým v správe prevzatej zahraničnými médiami uviedla, že výsledkom rokovaní by malo byť vypísanie predčasných prezidentských volieb na december (voľby sa mali uskutočniť v marci), vytvorenie prechodnej vlády v priebehu 10 dní a vrátenie ústavy do podoby spred roka 2004 do 48 hodín.

Decembrový termín volieb tlačovej agentúre Interfax potvrdil šéf parlamentného klubu vládnej Strany regiónov Olexandr Jefremov.

Ukrajinský zástupca náčelníka generálneho štábu general Jurij Dumanskij podľa BBC oznámil, že rezignuje, pretože armáda “bola vtiahnutá do občianskeho konfliktu”.

V centre Kyjeva sa opäť strieľalo

Ukrajinské ministerstvo vnútra v piatok obvinilo účastníkov protivládnych nepokojov z porušenia “prímeria” s bezpečnostnými silami v centre Kyjeva, kde sa po niekoľkohodinovej prestávke v ranných hodinách opäť ozývala streľba.

Podľa vyjadrenia rezortného hovorcu, ktoré citovala tlačová agentúra Interfax, boli terčom ostreľovačov jednotky ministerstva rozmiestnené na ulici vedúcej k budove parlamentu, nie je však jasné, či si prestrelka vyžiadala nejaké zranenia či obete na životoch. Ozbrojenci sa údajne snažili vtrhnúť do budovy.

Od utorka zahynulo počas demonštrácií najmenej 128 ľudí a niekoľko stoviek je zranených. Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva zatiaľ potvrdilo usmrtenie 77 ľudí.

Odporúčame:

Agentúra S&P zhoršila rating Ukrajiny

V Kyjeve hlásia sto obetí, Európa uvalí na vinníkov sankcie

Sankcie pre vinníkov masakry

Ministri ostatných krajín EÚ sa vo štvrtok v Bruseli dohodli na zavedení sankcií voči ukrajinským predstaviteľom, ktorým pripisujú zodpovednosť za krvavé násilie.

Ukrajinský parlament vo štvrtok zákonom zakázal protiteroristické operácie, ktoré v stredu oznámila Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) v reakcii na krvavé protesty v Kyjeve. Takéto operácie sú podľa parlamentu v rozpore s ústavou a SBU musí svoj rozkaz na ich konanie zrušiť.

Odporúčame aj:

Naživo: Ukrajina hlási 26 obetí, armáda povolala výsadkárov

Pre krvavé boje v Kyjeve zasadne naša bezpečnostná rada

V Kyjeve opäť zomierajú ľudia, horia barikády a lieta dlažba

Ukrajinskí aktivisti idú na slobodu, v Kyjeve miznú barikády

Kličko obetoval Nemecko, chce byť prezidentom Ukrajiny

Obrazom: V Kyjeve lietajú dlažobné kocky, horia barikády

Za zákon hlasovalo 236 poslancov z 238 prítomných na hlasovaní. Verchovna rada tiež ostro odsúdila použitie sily proti občanom ako aj “ďalšie zločiny proti ľudskosti”. Poslanci vyzvali SBU a ministerstvo vnútra, aby s použitím sily proti demonštrantom okamžite prestali. Parlament tiež žiada prešetrenie všetkých doterajších úmrtí.

Jednotky ministerstva vnútra sa podľa zákona musia stiahnuť a prestať blokovať cesty, mosty, námestia a ulice v Kyjeve a ďalších mestách. Ministerstvo má poslať všetky bezpečnostné sily na miesto ich trvalého nasadenia. Ministerstvo obrany má zas podľa poslancov zakázať nasadenie ozbrojených síl proti demonštrantom.

Zákon nadobudne platnosť až po jeho podpise prezidentom Viktorom Janukovyčom, čo s najväčšou pravdepodobnosťou znamená, že ide síce o dôležitý, no len symbolický krok zo strany zákonodarcov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.