Greenpeaseáci obsadili budapeštiansku Sochu slobody

0
454

BUDAPEŠŤ 3. februára (WEBNOVINY) – Aktivisti z environmentálneho hnutia Greenpeace v pondelok obsadili Sochu slobody v maďarskej metropole Budapešť, čím chceli vyjadriť odpor voči vládnej dohode s Ruskom o rozšírení kapacity jadrovej elektrárne Paks.

Aktivisti s transparentmi v rukách nadviazali na nedeľňajšiu demonštráciu ľavicových hnutí, ktoré poukazujú na jednostranné rozhodnutie vlády bez konzultácie s verejnosťou.

Nespokojenci poukazujú na vysoké náklady a riziko jadrovej energetiky. Opozícia v pondelok reagovala zverejnením prísľubu, že v prípade víťazstva v aprílových voľbách vypíše referendum o dohode medzi premiérom Viktorom Orbánom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Odporúčame aj:

Rusi Maďarom rozšíria atómku, opozícia to kritizuje

Z januárovej dohody Maďarska a Ruska vyplýva, že ruská spoločnosť Rosatom rozšíri jedinú maďarskú jadrovú elektráreň Paks, pričom viac ako zdvojnásobí jej kapacitu. Elektráreň Paks používa reaktory ruskej výroby postavené v 80. rokoch minulého storočia. Podľa očakávaní by Moskva mala Maďarsku poskytnúť úver na 30 rokov vo výške 10 miliárd eur. Tento úver by mal pokryť 80 percent nákladov rekonštrukcie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.