Európski ministri obrany riešili v Grécku aj násilie v Bosne

0
355

Na neformálnom stretnutí v gréckych Aténach sa zúčastnila aj delegácia Slovenskej republiky. Zástupcovia rezortov obrany hovorili aj o príprave spustenia vojenskej operácie EUFOR RCA v Stredoafrickej republike.BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) – Zhoršením bezpečnostnej situácie v Bosne a Hercegovine, kde pôsobia aj slovenskí vojaci, sa okrem iného zaoberali ministri obrany EÚ na neformálnom stretnutí v gréckych Aténach. Hovorili o možnom vplyve zmien v krajine na misiu EÚ Althea.

“V aktuálnej situácii je dôležité oceniť prítomnosť operácie ALTHEA, ktorá stále predstavuje dôležitý nástroj EÚ a stabilizačný prvok v Bosne a Hercegovine. Som rád, že aj slovenskí príslušníci aktívne prispievajú k tomuto úsiliu EÚ,” povedal štátny tajomník ministerstva obrany Miloš Koterec, ktorý viedol delegáciu SR.

Zástupcovia rezortov obrany hovorili aj o príprave spustenia vojenskej operácie EUFOR RCA v Stredoafrickej republike. Únia ňou chce prispieť k bezpečnosti, stabilizovaniu hlavného mesta a zlepšeniu podmienok pre činnosť humanitárnych aktérov.

“Vzhľadom na bezpečnostnú situáciu v Stredoafrickej republike podporuje SR urýchlenú prípravu spustenia operácie EUFOR RCA,” uviedol Koterec a dodal, že “Slovenská republika vyjadrila svoju podporu vyslaním jedného príslušníka do Operačného veliteľstva pre túto misiu, ktoré sa nachádza v gréckom meste Larissa”.

Koterec využil prítomnosť generálneho tajomníka NATO Andersa Fogha Rasmussena a podporil dlhodobú snahu Slovenska o čo najužšiu spoluprácu EÚ a NATO pri posilňovaní bezpečnosti a obrany v Európe. Podporil aj užšiu spoluprácu členských krajín EÚ v oblasti obranného plánovania a stimuly pre projekty spolupráce v oblasti obrany.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.