Eurokomisia dala milióny eur na likvidáciu sýrskych zbraní

0
419

BRUSEL 18. februára (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) vyčlenila v utorok 12 miliónov eur na pomoc pri likvidácii sýrskych chemických zbraní. Financie poskytla špeciálnemu fondu Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorá na proces likvidácie dohliada spoločne s OSN.

Pomoc na tento účel ešte v decembri sľúbila ministerka zahraničia EÚ Catherine Ashtonová a kontrakt v utorok podpísal komisár EK pre rozvoj Andris Piebalgs. “EK dúfa, že likvidácia chemických zbraní bude krokom k ukončeniu konfliktu v Sýrii,” uviedol pri tejto príležitosti Piebalgs. Na zničenie chemického arzenálu EK už poskytla aj technickú a logistickú pomoc v sume asi 4,5 milióna eur. Celá operácia bude OPCW stáť asi 30 miliónov eur.

Likvidácia sýrskych chemických zbraní sa začala v septembri 2013. Podľa rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN zničenie celého arzenálu mimo územia Sýrie by sa malo ukončiť do 30. júna tohto roku. Sýrska vláda tvrdí, že napriek premeškaniu viacerých termínov likvidáciu celého chemického arzenálu stihne v stanovenej lehote. Podľa vyhlásenia OPCW z konca januára sa Damask zbavil zatiaľ iba necelých piatich percent celkového množstva.

EK pripomína, že členské štáty a komisia už poskytli celkovú sumu 2,6 miliardy eur na humanitárnu pomoc Sýrii, čo robí z únie najväčšieho darcu. Len v roku 2013 EK dala na Sýriu skoro 700 miliónov eur.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.