Ekonomika lepšie šliape, biznis volá po nižších daniach

0
446

BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) – Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR) je presvedčená, že na základe efektívnejšieho výberu daní a zrýchľujúceho sa rastu slovenskej ekonomiky by sa mali znížiť sadzby dane z príjmov právnických osôb.

Taktiež by sa mala znížiť sadzba dane z pridanej hodnoty. Asociácia tak reagovala na februárovú daňovú prognózu Ministerstva financií SR, v ktorej rezort financií zvýšil odhad daňových a odvodových príjmov za rok 2013 a 2014.

“Sadzba dane z príjmov právnických osôb síce bola znížená, v dôsledku kompenzácie zavedenia daňových licencií, z pôvodných 23 % na 22 %. Avšak táto sadzba je stále neprimeraná a v porovnaní s okolitými štátmi znamená pre Slovensko konkurenčnú nevýhodu. Brzdí tak prílev nových investícií a rozvoj ekonomiky z čoho by mal štát, podnikatelia aj občania väčší osoh,” uviedol generálny sekretár AZZZ SR Oto Nevický.

Ministerstvo financií SR vo februárovej daňovej prognóze informovalo, že za rok 2013 sa zvýšil odhad daňových a odvodových príjmov o 261 miliónov eur, čo predstavuje 0,4 % hrubého domáceho produktu. Rezort financií zároveň zvýšil odhad týchto príjmov pre rok 2014 o 189 miliónov eur. K vyššej prognóze prispel podľa ministerstva zlepšený výber dane z pridanej hodnoty a očakávaný vyšší akruálny výnos pri dani z príjmov právnických osôb.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.