Dobrá výbava pre zvárača? Povinnosť

0
913

Domáci majster či profesionálny zvárač. Ani jeden by nemal podceniť nebezpečenstvo, ktoré môže vzniknúť nedostatočným vybavením či kvalitnými ochrannými pracovnými prostriedkami. Riziko úrazu úmerne klesá nosením každej jednej pomôcky.  Poďme si teda povedať, čo všetko by mal správny majster pri zváraní mať.

Plameňu odolné oblečenie

Práca zváračov i podobných povolaní si vyžaduje odev z kvalitných nehorľavých materiálov. Odporúčame sústrediť sa na moderné produkty, ktorých výrobcovia majú dlhoročné skúsenosti s pokrokovými technológiami. Zvoľte napríklad predajne REMPO, ktoré majú širokú ponuku ohňovzdorných odevov a so svojimi dodávateľmi patria medzi popredných predajcov na Slovensku. Špeciálne vyškolený personál vám ochotne poradí a pomôže pri výbere vhodných odevov práve pre vaše povolanie.

Základom

je predovšetkým spodné oblečenie. Patria sem rôzne nehorľavé a antistatické tričká, mikiny, nohavice či ponožky. Ich výhodou je, že sú maximálne pohodlné.

Platí však, že čím väčšia ochrana, tým nižšie riziko. Pre profesionálnych zváračov je nevyhnutná kvalitná nehorľavá kombinéza, ktorá má oproti mikine a nohaviciam oveľa viac výhod. Patria medzi ne napríklad: extra vrecká na uloženie potrebných pomôcok, putká na vysielačku, mosadzný zips, vrecká na chrániče kolien či viaceré reflexné prvky.

Pre extra ochranu pri ťažkých zváracích prácach odporúčame vysoko kvalitné doplnky vyrobené z hovädzej kože. Sem môžeme zaradiť:

  • Koženú zváraciu bundu – zvýšená ochrana trupu navrhnutá pre výdrž v najťažších podmienkach
  • Koženú zásteru chrániacu trup až po kolená
  • Koženú kapucňu – pre ochranu hlavy a krku
  • Zváracie rukávniky a prekrytie topánok

Nepodceňujte ochranu rúk a očí

Pri zváračských prácach je dôležité chrániť pred popálením aj svoje ruky. Na trhu je veľké množstvo ochranných rukavíc z nehorľavého materiálu. Najdôležitejšou súčasťou pri výkone tejto činnosti je však ochrana zraku. Voľte minimálne ochranné okuliare na zváranie. Stále sú často používané štandardné masky s tmavými sklami. Avšak pri tomto type prác je na mieste zvážiť vyšší štandard a pohodlie zváračskej helmy so samostmievacím filtrom, pri ktorom netreba dávať helmu dole. Pri výbere by ste mali dbať na možnosť prispôsobenia šírky. Či už sú to okuliare alebo helma, musia vám perfektne sedieť tak, aby netlačili, ale zároveň nepadali.

Výber vhodného pracovného oblečenia a doplnkov na zváranie je na vás. Avšak pri takto rizikovej činnosti odporúčame investovať viac peňazí do kvality. Tá sa prejaví nielen v lepšej ochrane zdravia, ale aj v dlhšej životnosti všetkých produktov.