Diplomatické ťahanice, Taliani odvolali z Indie veľvyslanca

0
399

RÍM 18. februára (WEBNOVINY) – Taliansko v utorok oznámilo stiahnutie svojho veľvyslanca z Indie v reakcii na rozhodnutie tamojšieho najvyššieho súdu, ktorý odročil pojednávanie týkajúce sa prípadu dvojice talianskych námorníkov obvinených z usmrtenia indických rybárov.

Ministerka zahraničných vecí Emma Boninová vo svojom vyhlásení označuje neustále predlžovanie konania za “neprijateľné” a dôkaz toho, že indické orgány prípad “nie sú schopné riešiť”.

Najvyšší súd v Naí Dillí mal v utorok rozhodovať o tom, či budú Talianov stíhať na základe prísneho námorného práva a pripisovať tak ich činom závažnosť porovnateľnú s terorizmom. Pojednávanie však odročil na pondelok.

Kauza Massimiliana Latorreho a Salvatoreho Gironeho už dávnejšie vyvolala diplomatický spor medzi Indiou a Talianskom, ktoré svojich občanov odmietalo vydať. Muži boli príslušníkmi vojenského útvaru, ktorý sprevádzal jeden z talianskych ropných tankerov, aby ho chránil pred útokmi pirátov.

Po tom, ako sa k plavidlu priblížil rybársky čln, Taliani spustili paľbu, pričom sa obhajujú tvrdením, že si rybárov pomýlili s pirátmi. Talianska strana pôvodne trvala na tom, že k incidentu došlo v medzinárodných vodách a dvojicu by tak mali súdiť vo vlasti. Incident sa odohral vo februári 2012 pri juhozápadnom pobreží Indie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.