Čo nás ovplyvňuje pri výbere pneumatík

0
1163

Keď pre svojich štvorkolesových koníčkov vyberáme nové gumy, najčastejšie sa nechávame ovplyvniť ich cenou. Je však množstvo faktorov, ktorými by sme sa pri nákupe nových pneumatík mali riadiť.

Pneumatiky pre bezpečnú jazdu

Pri výbere nového auta je najdôležitejšie myslieť na bezpečnosť, a to nielen na svoju. Na cestách predsa nikdy nie sme sami a to, ako kvalitne jazdíme, dokáže ovplyvniť aj jazdu druhých. To sa týka napríklad aj používania smeroviek, osvetlenia vozidla alebo našej rýchlosti. Aby sme sa vždy dostali do cieľa šťastne a nemali na svedomí nijakú haváriu, je nutné nášmu spôsobu jazdy prispôsobiť aj vozidlo. Kto šoféruje často, rýchlo alebo sa púšťa aj na väčšie vzdialenosti, má zvyčajne iný typ vozidla ako ten, kto ho využíva iba na cestu do práce či na nákupy. Pred nástupom zimy a jari by sme preto mali venovať dôkladnú pozornosť aj výberu pneumatík. Tie by sa mali dokonale prispôsobiť štýlu našej jazdy, vozidlu (výber podľa informácií v technickom preukaze) a podmienkam, za akých šoférujeme.

Riadime sa nezávislými testami

Keď nakupujeme zimné alebo letné pneumatiky prvýkrát, pravdepodobne je to pre nás celá veda a pre naše peňaženky hotový horor. Časom však už vieme posúdiť, s ktorými gumami sa nám jazdilo dobre a či sa oplatilo za ne zaplatiť viac, príp. si nájdeme predajcu, ktorý ponúka pneumatiky výhodne počas celého roka. Pri výbere pneumatík sa  môžeme riadiť skúsenosťami našich známych, ale najvhodnejšie je prečítať si pár hodnotení aj na internete alebo v odborných časopisoch. Testy pneumatík sa vykonávajú každoročne, zvlášť pre letné a zimné pneumatiky. Špecialisti hodnotia napríklad hlučnosť pneumatík, priľnavosť k terénu alebo spotrebu paliva. Okrem toho je tiež dôležité prispôsobiť pneumatiky podmienkam na cestách – či už je to kvalita terénu, alebo poveternostné podmienky. S celoročnými pneumatikami určite nebudete spokojní a ani v bezpečí, ak často jazdíte do hôr.