Čínska a americká ekonomika stiahli ceny ropy a zlata nižšie

0
420

NEW YORK 21. februára (WEBNOVINY) – Ceny americkej ropy vo štvrtok oslabili po zverejnení údajov, podľa ktorých zásoby vykurovacích olejov v USA klesli menej, než sa čakalo. Na dopyt negatívne vplývala aj správa o februárovom oslabení aktivity v čínskom priemysle na sedemmesačné minimum, keď zamestnanosť v druhej najväčšej svetovej ekonomike klesala najrýchlejším tempom za päť rokov.

Ceny ropy v posledných týždňoch podporovala pretrvávajúca vlna chladného počasia v USA, čo zvyšuje dopyt po vykurovacích olejoch. Ceny britskej ropy Brent klesli o 17 centov na 110,30 USD za barel. Marcové dodávky ľahkej americkej ropy zlacneli o 39 centov na 102,92 USD za barel.

Ceny zlata vo štvrtok klesli v reakcii na slabé údaje z americkej a čínskej ekonomiky. Spotová cena zlata bola o 20:23 GMT na úrovni 1 323,31 USD za uncu, čo bolo o 0,9 % menej ako záverečná hodnota zo stredy. Aprílové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 3,50 USD na 1 316,90 USD za uncu. Dopyt po zlate ako bezpečnej investícii môže ešte klesať, pokiaľ bude centrálna banka v USA (Fed) pokračovať v utlmovaní stimulačných opatrení. Protokol z posledného zasadnutia banky tento týždeň naznačil, že Fed plánuje ďalej znižovať objem nakupovaných dlhopisov každý mesiac o 10 mld. USD.

(1 EUR = 1,3706 USD)

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.