Ceny ropy posilnili, počasie obmedzilo prevádzku rafinérií

0
207

NEW YORK 8. januára (WEBNOVINY) – Ceny ropy v utorok posilnili, keď vlna extrémne chladného počasia obmedzila prevádzku viacerých rafinérií v USA a Kanade.

Dopyt podporili aj obavy o bezpečnosť dodávok z Líbye, kde povstalci kontrolujú časť prístavov, ako aj pokračujúce násilnosti v Iraku, ktorý patrí medzi najväčších exportérov ropy v oblasti Blízkeho východu.

Trh reagoval aj na správu Amerického ropného inštitútu, podľa ktorej zásoby komodity v krajine minulý týždeň klesli o 7,3 mil. barelov. Februárové dodávky britskej ropy Brent zdraželi o 62 centov na 107,62 USD za barel. Ceny ľahkej americkej ropy posilnili o zhruba 0,25 % na 93,67 USD za barel.

Ceny zlata v utorok po piatich dňoch rastu klesli. Vzácny kov sa dostal pod tlak, keď posilnil americký dolár aj akciový trh. Spotová cena zlata bola o 20:28 GMT na úrovni 1 231,50 USD za uncu, čo bolo o 0,5 % menej ako záverečná hodnota z pondelka. Februárové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 8,40 USD na 1 229,60 USD za uncu.

(1 EUR = 1,3634 USD)

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.