Banka JPMorgan zlyhala, zaplatí za Madoffove podvody

0
281

WASHINGTON 8. januára (WEBNOVINY) – Americká banka JPMorgan Chase zaplatí viac ako dve miliardy amerických dolárov, aby urovnala spor, ktorý vznikol v súvislosti s pyramídovou hrou amerického finančníka Bernarda Madoffa. Banka sa na tom dohodla s americkými federálnymi úradmi.

Takáto pyramídová hra sa označuje ako Ponziho schéma. Banka zaplatí za to, že zlyhala pri informovaní o Madoffovej podozrivej činnosti. JPMorgan Chase podľa dohody s americkým ministerstvom spravodlivosti zaplatí 1,7 mld. USD. Ďalších 350 mil. USD zaplatí spoločnosť, aby tento spor urovnala s americkým Úradom pre kontrolu meny (OCC).

"Uznávame, že sme mohli urobiť lepšiu prácu pri zhromažďovaní rôznych informácií a obáv v súvislosti s Madoffom z rôznych častí banky v rôznom čase,“ uviedla banka vo svojom stanovisku. "Neveríme, že ktorýkoľvek zamestnanec JPMorgan Chase vedome asistoval Madoffovi pri jeho Ponziho schéme,“ doplnila banka vo svojom stanovisku.

O podozrivej aktivite v súvislosti s Bernardom Madoffom banka síce informovala v októbri 2008 britské úrady, v USA však o svojich obavách nehovorila.

Za najrozsiahlejšiu Ponziho schému na svete bol v roku 2009 Madoff odsúdený na 150 rokov väzenia. V samotnej JPMorgan, alebo v bankách, ktoré tento finančný dom vlastnil, mal Madoff účty od roku 1986 až do decembra 2008. Vtedy amerického finančníka zatkli.

(1 EUR = 1,3641 USD)

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.