Brusel chystá pre Kyjev cukor aj bič

0
516

KYJEV 6. februára (WEBNOVINY) – Európska únia a členské štáty by mali pripraviť cielené cestovné sankcie a zmrazenie majetku a aktív osôb zodpovedných za smrť protestujúcich na Ukrajine.

Odporúčame aj:

Lídra opozície v Kyjeve vinia z prevratu, hrozí mu väzenie

Janukovyčova amnestia sa dotkne stoviek demonštrantov

Pražská radnica ukrajinského prezidenta v meste nechce

Slovensko nechce sankcie pre Ukrajinu, tvrdí minister Lajčák

Brusel dá Kyjevu finančnú injekciu, ak zreformuje ekonomiku

Kličko sa obul do Janukovyča, vraj sa obohatil o milióny

Janukovyč vraj vypíše predčasné voľby, Kyjevu hrozia sankcie

Uvádza sa to v uznesení, ktoré vo štvrtok schválil Európsky parlament. Poslanci tiež vyzvali na konkrétnu finančnú pomoc pre Ukrajinu. V samostatnom uznesení tiež europarlament vyzval Rusko, aby “rešpektovalo právo Ukrajincov zvoliť si budúcnosť svojej krajiny”.

Poslanci ostro odsúdili neprimerané použitie násilia zo strany ukrajinských bezpečnostných síl, zásahových jednotiek Berkut. EP tiež vyzval ukrajinské orgány na okamžité vyšetrenie a potrestanie násilníkov, poukazujúc pritom najmä na prípad Dmytra Bulatova, ktorého údajne uniesla a následne mučila polícia.

“EÚ musí byť na Ukrajine aktívna. Nastal čas na slobodné voľby, ktoré určia jej smerovanie. EÚ by tiež mala zvážiť cielené sankcie. Musíme priblížiť úniu Ukrajincom a dokázať im, že stojíme pri nich,” uviedol slovenský europoslanec z frakcie ľudovcov Eduard Kukan.

Video: Brutalita policajného zásahu na Ukrajine

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.