Banky presunú účty s pôvodnými žiadosťami do konca januára

0
373

BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Vzhľadom na zmenu filozofie inkasa v rámci projektu SEPA sa banky dohodli, že budú akceptovať všetky žiadosti o presun účtu podané do 31. januára 2014 na základe nezmenených žiadostí o presun účtu.

Slovenská banková asociácia pripravila ešte v roku v roku 2009 pravidlá na presun účtov, ktoré klientom bánk zjednodušujú zmenu banky. Fyzická osoba – spotrebiteľ si na ich základe môže presunúť svoj účet z pôvodnej banky do novej aj so zriadenými trvalými príkazmi a inkasami. V roku 2011 slovenské banky úspešne presunuli 825 účtov, v roku 2012 to bolo už 2 051 presunov.

Od februára tohto roka sa na Slovensku zavedú rovnaké podmienky v platobnom styku, tzv. SEPA (Single Euro Payments Area). Ide o oblasť spoločného priestoru 33 krajín, v ktorých budú môcť spotrebitelia a podniky zasielať a prijímať platby v eurách za rovnakých podmienok ako domáce platby.

Hlavná zmena nastane v zriadení inkasa. Pokiaľ majú ľudia na svojom účte zriadené súhlasy na inkaso, tieto banka zmení na SEPA inkaso automaticky. Od 1. februára však súhlas s inkasom už dáva platiteľ priamo príjemcovi a nie banke. Inkasant však musí požiadať vo svojej banke o nový údaje, ide o tzv. CID kód.

Vzhľadom na prechod na nové formáty v domácom platobnom styku viaceré banky informovali, že budú počas migračného obdobia z januára na február pracovať v obmedzenom režime. Napríklad UniCredit Bank uviedla, že má naplánovanú odstávku elektronických kanálov od 31. januára od pol deviatej večer do 2. februára do desiatej večer.

Obchodné miesta banky zároveň budú cez víkend vykonávať len poradenskú činnosť a preberať platobné príkazy.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.