Astronauti z ISS odstránili pokazené chladiace čerpadlo

0
795

BRATISLAVA 21. decembra (WEBNOVINY) – Predstavitelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) oznámili, že dvojica astronautov z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) v sobotu odstránila pokazené externé chladiace čerpadlo.

Rick Mastracchio a Mike Hopkins strávili v otvorenom vesmíre päť hodín a 28 minút. Dvojica by mala absolvovať ďalší výstup v pondelok, kedy plánujú nainštalovať náhradné čerpadlo. Ak montáž nestihnú dokončiť, pokúsia sa o to 25. decembra.

Predstavitelia NASA pre túto opravu presunuli misiu nákladnej bezpilotnej lode Cygnus, ktorá mala na ISS dopraviť nové zásoby. Cygnus tak na svoju misiu odštartuje najskôr až v polovici januára.

Jedno z dvoch externých chladiacich čerpadiel na ISS sa pokazilo 11. decembra, pričom po tom, čo zaznamenalo abnormálne teploty, sa automaticky vyplo. Hovorca NASA Kelly Humphries vtedy uviedol, že šesťčlennej posádke stanice síce nebezpečenstvo nehrozí, no oprava čerpadla si možno vyžiada výstup do otvoreného vesmíru. Posádka následne preventívne vypla niektoré vedľajšie operačné systémy.

Informácie pochádzajú z webstránky www.nasa.gov a archívu agentúry SITA.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.