Alexej Navaľný chce do Soči, v rukách to má moskovský úrad

0
310

MOSKVA 3. februára (WEBNOVINY) – Ruský opozičný líder Alexej Navaľný požiadal úrady o povolenie na tri dni navštíviť letovisko Soči, dejisko blížiacich sa zimných olympijských hier.

Podľa v nedeľu zverejnených informácií z blogu známeho odporcu prezidenta Vladimira Putina sa 37-ročný Navaľný obrátil na príslušný úrad. Bez jeho odobrenia sa totiž nemôže pohnúť z Moskvy. Dôvodom je jeho trestné stíhanie a júlové odsúdenie za krádež dreva.

Navaľný, ktorý sa preslávil svojimi blogmi a organizáciou opozičných demonštrácií spred dvoch rokov, je dlhodobým kritikom Putina a jeho vlády. Hry v Soči označil za prezidentovu propagandu a poukázal na premrštené náklady na ich usporiadanie.

Odporúčame aj:

Súd povolil zhabanie majetku Putinovho odporcu Navaľného

Ruské úrady vzniesli ďalšie obvinenia voči Navaľnému

Podľa vlastných slov sa priamo v dejisku ZOH, ktoré sa začínajú v piatok, chce okrem iného pozrieť aj na spôsob vynaloženia peňazí. Jeho hovorca odhaduje čas reakcie orgánov na jeho žiadosť na týždeň, no očakáva zamietavú odpoveď.

Prominentného kritika Kremľa v lete odsúdili na päť rokov väzenia za spreneveru, ktorej sa mal dopustiť v roku 2009 nepovoleným predajom dreva, čím údajne štátu spôsobil škodu vo výške 16 miliónov rubľov (388-tisíc eur). V októbri mu trest zmenili na podmienečný. Krátko na to ho však obvinili z podvodu a prania špinavých peňazí.

Spolu s bratom Olegom údajne spreneverili vyše 30 miliónov rubľov (680 tisíc eur), za čo im hrozí až desať rokov väzenia. Navaľný, ktorý na svojom blogu často upozorňuje na korupčné správanie najvyšších ruských predstaviteľov, v roku 2013 kandidoval za primátora Moskvy. Skončil druhý hneď za Putinovým kandidátom Sergejom Sobjaninom.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.