Aktivita priemyslu strednej Európy posilnila

0
412

PRAHA 3. februára (WEBNOVINY) – Aktivita priemyslu v strednej Európe v januári posilnila a priemyselné odvetvia Poľska a Českej republiky rástli najrýchlejším tempom od roku 2011. Signalizuje to zotavovanie regiónu v súvislosti s obnovením hospodárskeho rastu eurozóny. Východní členovia Európskej únie sa spoliehajú na export vďaka rastúcemu dopytu zo strany Nemecka aj zo strany iných obchodných partnerov v rámci bloku.

Januárový index nákupných manažérov (PMI) priemyselného sektora Poľska, ktoré je najväčšou stredoeurópskou ekonomikou, vzrástol viac, ako sa očakávalo, a to na úroveň 55,4 bodu. Ukázal pritom, že poľské firmy prijímali zamestnancov rekordným tempom.

PMI českého priemyslu stúpol na 2,5-ročné maximum 55,9 bodu a nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles sektora od jeho rastu, bol už deviaty mesiac. PMI priemyslu Maďarska, ktorý sa zostavuje na základe inej metodiky, vzrástol na 57,9 bodu, čiže výrazne nad priemernú hodnotu za posledné tri roky.

“Indexy nákupných manažérov priemyslu naznačujú ďalšie posilnenie priemyselnej produkcie v úvode roka 2014,” povedal analytik BNP Paribas Michal Dybula. Dodal pritom, že slabšie stredoeurópske meny v najbližších mesiacoch dodatočne podporia poľský, maďarský a český export.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.