Aktivistov opäť spojilo parkovanie, protestovali v Petržalke

0
181

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Niekoľko desiatok ľudí sa v pondelok stretlo na protestnom zhromaždení proti spoplatnenému parkovaniu pred nemocnicou na Antolskej v bratislavskej Petržalke. Miroslav Kollár z občianskeho združenia Hlas občanov Slovenska počas protestu pripomenul, že aktivisti chcú zákon, aby verejné parkoviská pri zdravotníckych zariadeniach vo vlastníctve štátu, kraja či obce boli na celom Slovensku pre verejnosť bezplatné.

Kollár zároveň dodal, že v protestoch plánujú pokračovať na budúci týždeň v Ružinove, pri Detskej fakultnej nemocnici, plánujú tiež stretnutia v Dunajskej Strede, Martine a ďalších mestách. Riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy pre agentúru SITA povedal, že platené parkovisko na Antolskej dočasne skolaudovali do 31. augusta tohto roku.

Odporúčame:

Firma, ktorá stojí za plateným parkovaním, porušila zákon

Platené parkoviská rozpútali vášne, ľudia nevylučujú blokádu

Zohľadnenie sociálneho rozmeru

Ak investor nebude počúvať požiadavky samosprávy, súčasný režim spoplatneného parkovania podľa Andrassyho po 31. auguste skončí. “Príslušný stavebný úrad dal dočasnú kolaudáciu. Ak mesto nedá súhlas na rekolaudáciu, znamená to, že priestory už nebudú môcť byť prevádzkované v dnešnom režime a od 1. septembra sa vrátime späť k stavu, ktorý tu bol pred tromi mesiacmi,” povedal Andrassy.

Ako uviedol riaditeľ kancelárie primátora, mesto nie je proti regulovaniu parkovania pred nemocnicami, to však musí zohľadňovať sociálny rozmer. “Pred tromi mesiacmi, keď parkovanie bolo bezplatné, tu pacienti nemali kde parkovať a parkoviská boli plné áut. Regulovanie je preto dôležité, aby sme na prvé miesto dostali pacienta,” povedal Andrassy a dodal, že pri nemocnici na Antolskej predtým často zasahovali mestskí policajti, odťahové služby a po ceste mali problém premávať aj záchranné vozidlá.

Obrazom: Ľudia protestovali proti platenému parkovaniu v Bratislave

Prišiel aj starosta Bajan

“Preto sme tu umiestnili na chodníky ochranné bariéry, aby chodníky patrili chodcom a zdravotne postihnutým,” povedal Andrassy, podľa ktorého bol problém s parkovaním na chodníkoch pred nemocnicou dlhodobý, pričom chodník tiež nebol technicky stavaný na státie áut.

Na protestnom stretnutí sa v pondelok zúčastnil aj starosta Petržalky Vladimír Bajan, podľa ktorého problém so spoplatnením parkovania pred nemocnicou nespôsobila mestská časť ani mesto.

“Snažíme sa to riešiť, no nástroje na to nemáme. Som presvedčený, že jediné riešenie je jednostranné odstúpenie od zmluvy. Regulácia parkovania bola aj pred tromi mesiacmi kritická, ale nemôže byť riešenie, že všetko si odnesie pacient. Mimobratislavskí tiež blúdia po Petržalke, hľadajú parkovacie miesto pri nemocnici a majú v tom chaos,” povedal Bajan a zároveň dodal, že pre platené parkoviská pred nemocnicou na Antolskej sú preplnené parkoviská v jej blízkosti.

Nepovolená stavba

Ako agentúra SITA informovala ešte koncom minulého roka, Štátny stavebný dohľad zistil, že súkromník na pozemkoch pred nemocnicami položil elektrické káble na pripojenie rámp bez povolenia. Viac o nepovolenej stavbe pred nemocnicou SA DOČÍTATE TU.

Pred nemocnicou v Ružinove a Nemocnicou sv. Cyrila a Metoda v Petržalke je parkovanie spoplatnené od 2. decembra. VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.