Ako správne osvetliť dielňu?

0
1258

Okrem vyhovujúceho dielenského stolu, teda ponku, kvalitného náradia a dobrých odkladacích priestorov, existuje ďalšia vec, ktorej stojí za to venovať zvýšenú pozornosť. Ide o osvetlenie vo vašej dielni. To ďaleko nekončí len u osvetlenia pripevneného na strop. Na aké ďalšie by ste sa mali zamerať?

Aby ste si nekazili oči

Z hľadiska nárokov na váš zrak býva tou najnáročnejšou činnosťou drobná práca za pracovným stolom. Sami veľmi dobe viete, ako môže jemná manuálna práca ťahať oči. Z toho dôvodu by mala byť súčasťou vášho pracovného stola vždy pracovná lampa. Podľa potreby si môžete vybrať medzi klasickou univerzálnou lampou s kompaktnou žiarovkou, úspornou LED pracovnou lampou, alebo výkonnou halogénovou lampou. Všetky typy sa dajú kúpiť s otočnými kĺbmi, ktoré zabezpečia polohovateľnosť a s tým spojené nastavenie presne podľa svojich potrieb.

Výrobcovia nezabudli ani na tých, ktorý pracujú s naozaj miniatúrnymi súčiastkami. Tí si môžu dopriať laboratórnu lampu s lupou. Lampa teda obsahuje nie len žiarovku, ale aj kruhový objektív.

Osvedčená klasika

Jedno z najvhodnejších osvetlení do dielní sú reflektory. Dajú sa však využiť nielen v miestnosti, ale aj vonku, vtedy poobzerajte po vonkajšom reflektoru.

Aj v tomto prípade si môžete vybrať z halogénového alebo LED prevedenia. Ďalej z takých, ktoré si môžete napevno pripevniť na stenu, z reflektorov s držiakom, prípadne veľmi praktické sú aj reflektory so stojanom.

Z hľadiska úspory energie sú veľmi dobré reflektory s pohybovým snímačom. Vďaka nemu sa vám nestane, že by ste zabudli vypnúť svetlo a to by zbytočne svietilo niekoľko hodín, nebodaj aj celú noc.

Čo sa hodí aj mimo dielňu?

V dielni, ale aj mimo ňu, sa môže hodiť LED čelovka. Vďaka nej budete mať v prípade, kedy pracujete s nedostupným predmetom,  ktorý nie je možné inak osvetliť, voľné obidve ruky. Práca preto nebude zbytočne komplikovaná.

Tiež sa môže stať, že by sa vám hodilo príručné svetlo, ktorým by ste si sem tam potrebovali niečo osvetliť. Ideálna pre tento prípad je montážna lampa s magnetom, alebo žiarovková montážna lampa. V prvom prípade sa dá lampa upevniť vďaka magnetu. Tento druh lampy býva najčastejšie vybavený baterkou, ktorá sa dá nabiť pomocou sieťového adaptéra alebo autonabíjačkou. Určite oceníte to, že lampa nemá drôt, nie ste preto odkázaný na zásuvku.

Žiarovkovú montážnu lampu odporúčame kúpiť takú, ktorá má na svojom konci praktický háčik na zavesenie. Dávajte si pozor na to, aby bol napájací kábel dostatočne dlhý.

Pre každý prípad je dobré mať v zálohe svietidlo, tzv. baterku, ktorá sa hodí nielen v prípadoch, kedy vám vypadne elektrický prúd.
V dielni kvalitné a dobre skombinované osvetlenie naozaj oceníte. Najme v prípadoch, kedy budete pracovať s malými súčiastkami. Či už na stole, kde vám dobre poslúži pracovná lampa, alebo mimo neho, kde si môžete pomôcť čelovkou alebo montážnou lampou.