Ako správne odbúrať tlak a napätie: Úspech prichádza zvnútra

0
1020
Ako správne odbúrať tlak a napätie: Úspech prichádza zvnútra

Nachádzame sa v období ľudstva, kedy je na nás všetkých vyvíjaný naozaj veľký tlak a denne čelíme pomerne markantnému napätiu, ktoré nás ovplyvňuje či už pozitívnym alebo negatívnym spôsobom. Tí, ktorí sa dokážu s tlakom a napätím vyrovnať, sú úspešní. Avšak, nie každému sa to darí podľa svojich predtstáv, pričom tento text bude hlavne o tom, aby sme vám ukázali rôzne techniky a spôsoby ako svoje vnútro nastaviť správnym spôsobom. 

Nezáleží na tom, či ste študent alebo pracujete, nezáleží ani na tom, či pracujete manuálne alebo mentálne. Tlak je vyvíjaný ako na univerzitách, tak aj v zamestnaní. Napätie je prítomné každý deň, pričom aktuálne prieskumy vedeckých tímov zo Spojených štátov amerických a Veľkej Británie dokazujú, že miera stresu a očakávaní kladených na ľudí v produktívnom veku je v 21.storočí najvyššia za uplynulé pol storočie. Najmä zo stresu majú ľudia rešpekt, ale treba si uvedomiť, že sa dá skrotiť.  Ako sa teda, nadnesene napísané, nezblázniť a byť úspešný v tom, čo robíte?

Vypnite. Jednoducho vypnite na niekoľko hodín denne, ak sa nedá hodín, tak aspoň minút. Akým spôsobom ale efektívne a pravidelne vypnúť? Ideálne je si ísť zacvičiť, skúsiť jógu, meditovať, čítať si, pustiť si film alebo seriál. Respektíve, dobrým riešením je aj pospať si. Skrátka, je dôležité, aby ste boli určitú časť dňa offline, vypnutý od očakávaní a povinností a našli si čas na seba. Keď sa vám to podarí, budete k tomu vzhliadať pravidelne, pričom vaša vnútorná pohoda pôjde nahor a následne, keď od vás v práci budú kompetentní považovať početné úlohy, budete to brať s väčšou ľahkosťou. Taktiež si treba uvedomiť to, že kým nejde o život, nejde o nič. Áno, chceme byť úspešní, chceme si plniť naše povinnosti príznačným spôsobom. Ale nemalo by to byť na úkor nášho zdravia, pretože to máme len jedno a keď si ho nebudeme vážiť a chrániť, skôr alebo neskôr nás to dobehne. A to nechce predsa nikto.

Veľmi dobrým príkladom toho, ako zvládať napätie, stres a tlak sú profesionálni športovci. Dobrým príkladom sú napríklad futbalisti Slovenska, ktorí postúpili na Euro 2020, i keď boli často kritizovaní v médiách aj medzi fanúšikmi. Podarilo sa im to a čaká ich turnaj, kde nastúpia v skupine proti Švédsku, Poľsku a Španielsku. V službách, ktoré poskytujú ponuky pre futbal, sú slovenskí futbalisti outsideri s kurzom na celkový triumf na majstrovstvách Európy na úrovni 250,00. Keď si zoberieme ako ďalší príklad futbalistov Chelsea, tí v sezóne 2020/2021 ukázali, že naozaj tlak vedia zvládať. V úvode kalendárneho roka boli v Premier League na desiatej priečke, odišiel  (i keď pomerne prekvapivo) tréner Lampard, prišiel Tuchel a tím začal hrať ako vymenený, pričom sa dostal nielen do finále LM, ale aj do TOP 4 ligy. A ako sa ukázalo, hráči Chelsea dbajú na to, aby si nepripúšťali tlak. Denne ich sledujú milióny ľudí po celom svete a realizačný tím hráčom radí ako sa s tým vyrovnať.

Nie je to totiž jednoduché, očakávania sú neustále, preto je prítomný v športových kluboch stále viac a viac aj psychológ. To je aj rada pre vás, ak sa stane, že vám povinnosti prerastú cez hlavu a nebudete sa mať s kým porozprávať a nebudete vedieť, čo zvoliť ako formu relaxu, psychológ vám môže pomôcť, i keď na Slovensku je to stále pomerne dosť dogmatizované odvetvie. Ako spomíname vyššie, je potrebné si nájsť chvíľu pre seba, nech už ju strávite akokoľvek. Ide ale o to, aby ste aspoň na moment boli v akomsi vlastnom vete, kde vaša myseľ spomalí.