Aj rýchlosť výstavby rozhoduje o získaní stavebnej zákazky

0
321

BRATISLAVA 19. novembra (WBN/PR) – Väčšina riaditeľov z oblasti stavebníctva podľa prieskumu priznáva, že situácia v oblasti prekonávania konkurencie je čím ďalej, tým komplikovanejšia. Ako sa s konkurenciou vysporiadáva spoločnosť DELTA Projektconsult Slovakia, ktorá na slovenskom trhu aktívne pôsobí hlavne v oblasti projekcie a stavebného manažmentu sme sa krátko opýtali konateľa slovenskej a českej pobočky skupiny DELTA, Erika Štefanoviča.

Áno, aj my cítime stále intenzívnejší konkurenčný tlak a zvyšujúce sa nároky investora, ktoré súvisia nielen s cenou realizácie stavebného zámeru, ale aj so zodpovednosťou za spracovanie kvalitnej zadávacej dokumentácie. Okrem premyslenej projekcie, ponúkame investorovi funkčné projektové riadenie výstavby, ktoré prinesie výrazné skrátenie termínu realizácie stavby, čo bol napríklad kľúčový faktor úspechu projekcie v prípade ukončenej realizácie priemyselnej haly pre spoločnosť Fischer Vyškov.

Dokázali sme zoptimalizovať celý proces projektovania, úradných povolení a realizácie výrobnej a skladovej haly s administratívou o celkovej ploche cca. 8 500m2. Podarilo sa nám skrátiť výstavbu na neuveriteľných 10 mesiacov. Jedná sa o skrátenie štandardného procesu o viac než polovicu. Ešte stále platí, že nie je jediným rozhodujúcim faktorom úspechu pri získaní stavebnej zákazky samotná cena realizácie, ale stále rozhodujú parametre, ako rýchlosť výstavby, kvalita realizácie atď.

Skrátenie procesu výstavby prinesie investorovi v celkovom súčte nemalé financie späť do investičného rozpočtu, pretože môže začať rýchlejšie prevádzkovať nehnuteľnosť, teda budova môže začať skôr generovať zisk.

Tajomstvo výnimočne rýchlej výstavby? Stavebný manažment.
Už pri samotnom začiatku projektu je nevyhnuté obklopiť sa špecialistami z rôznych odborov (stavební technici, právnici, znalci problematiky stavebného zákona a pod.). Zároveň sa musí venovať viac energie dôkladnej projektovej príprave do najmenších detailov, ako následne hasiť problémy na mieste, ktoré vznikajú až pri samotnej stavbe a prinášajú stavebnému projektu časové omeškania a enormné predraženie.

Nevymýšľať už vymyslené. Vytvoriť funkčný tím odborníkov a dostatočne prediskutovať a minimalizovať riziká projektu hneď v úvode. Detailná projektová príprava a odborný stavebný manažment ušetrí investorovi v priebehu stavebných procesov mnoho peňazí, nervov a času.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.