5 biznisov, ktoré rozbehnete aj počas koronakrízy

0
770

Počas koronakrízy sa mnohé spoločnosti i drobní živnostníci dostali do finančných problémov. Niektorí podnikatelia museli dokonca svoju činnosť prerušiť alebo skončiť. Existujú však odvetvia, ktoré počas tohto obdobia naopak rástli. Ak uvažujete o začiatku podnikania, skúste porozmýšľať aj o nasledovných biznisoch.

Internetový obchod

Začiatky sú vždy najťažšie, preto je dôležité sústrediť sa na rozvoj samotného biznisu a ostatné menej podstatné časti outsourcovať. Častou prekážkou v začiatkoch je komplikovaná daňová legislatíva a účtovníctvo. Najlepšie je obrátiť sa na profesionálov a mať tak 100% istotu, že vaše účtovníctvo bude v poriadku. Nepoznáte žiadnu účtovnú firmu? Do vyhľadávača v googli zadajte „účtovníctvo Bratislava“ a na výber dostanete niekoľko možností. Dávajte si však pozor. Aj keď v začiatkoch podnikania je prirodzené držať náklady čo najnižšie, pri vedení účtovníctva sa to nemusí vyplatiť. Vyberajte si hlavne spoľahlivého partnera s dobrými referenciami, odbornosťou a dostatočnou históriou pôsobenia na trhu.

Kuriérske služby

Rozkvetom internetových obchodov sa začalo veľmi dariť aj kuriérskym službám. Kuriéri v prvým týždňoch korony pracovali doslova od rána do večera a napriek tomu nestíhali. Kuriérske služby môžeme zaradiť medzi biznisy, ktorým sa darí nielen počas koronakrízy. Spotrebitelia si zvykli na pohodlný nákup z domu, a preto sa dá predpokladať, že tento trend bude aj naďalej pokračovať. Môžete sa zamerať na rozvoz menších zásielok a začať podnikať v kuriérskych službách s kuriérom na bicykli alebo skútri. Nebojte sa začať ani vo veľkom priamo s dodávkami. Druhá možnosť však vyžaduje vyššiu investíciu do vozového parku, zamestnancov v administratíve a priamo v teréne. Pri viacerých zamestnancoch sa stáva mzdová agenda časovo náročná a vyžaduje neustále vzdelávanie. S týmto vám ochotne pomôže externý mzdový účtovník.

Donášková reštaurácia

Reštaurácie, hotely a služby počas korony utrpeli značné straty. Výnimkou boli reštaurácie, ktoré sa rýchlo dokázali preorientovať a ponúkali jedlo s donáškou do domu alebo kancelárie. Ak sa rozhodnete podnikať vo sfére donáškovej reštaurácie, celkom iste ušetríte na nákladoch oproti klasickej reštaurácii. Dobrou ideou je donášková reštaurácia s okienkom na výdaj. Hladní zákazníci nachádzajúci sa blízko sídla vašej reštaurácie si budú môcť jedlo vyzdvihnúť sami po ceste do práce alebo z práce. Výraznou položkou v nákladoch každej kaviarne či reštaurácie je nájom. Keďže sa budete sústrediť na donášku jedla, nebudete potrebovať tak veľké priestory. Stačí vám dobre vybavená kuchyňa, šikovný kuchár, pomocný kuchár a zmluva s taxi alebo kuriérskou službou. Samozrejme, niekto vám bude musieť spracovať aj účtovníctvo. Pri výbere partnera postupujte obozretne. V tomto prípade sa naozaj neoplatí ušetriť pár desiatok € a vystaviť sa riziku niekoľko tisícovej pokuty. Napriek tomu sú náklady na spracovanie účtovníctva podstatnou položkou a cenové ponuky jednotlivých firiem sa môžu výrazne líšiť. Aby ste predišli nedorozumeniam vypýtajte si pre účtovníctvo cenník.

Prenajímanie rekreačných chát

Milovníci cestovania zostali tento rok bez svojej najväčšej vášne. Cestovať sa síce do niektorých krajín dalo, ale výber destinácií bol obmedzený. Navyše sa stále menili pravidlá vstupu alebo výstupu z krajín, letecká doprava takmer nefungovala a svoju úlohu zohral aj strach. Veľa ľudí sa z tohto dôvodu rozhodlo tráviť dovolenku na Slovensku. Firmy, ktoré ponúkali na prenájom rekreačné chaty boli na výslní. Začať s takýmto biznisom nie je vôbec zložité. Stačí sa dohodnúť s majiteľmi chát, nastaviť lákavé ceny a vytvoriť si webovú stránku, na ktorej budete chaty ponúkať. Všetky tieto činnosti zvládnete aj sami a dokonca z pohodlia domova. Jediná väčšia investícia vás čaká pri reklame. Bez nej by sa o vašej stránke dozvedel len málokto.

Finančné poradenstvo

Mnohé rodiny sa dostali počas korony do finančných problémov. Jeden z rodičov zostal bez práce alebo dostával len časť mzdy. Matky museli zostať doma s deťmi. Tieto skutočnosti negatívne ovplyvnili rodinný rozpočet. Peniaze sa rýchlo minuli na bývanie a stravu. Mnohí ľudia začali mať problém splácať úvery. Na rad prichádzajú finanční poradcovia, ktorí vedia klientovi poradiť. Nejde len o vybavenie úveru, ale aj celkové nastavenie finančného plánu v horizonte niekoľkých rokov. Dobrý finančný poradca vám odporučí banku, v ktorej sa vaša splátka zníži. Poradiť vám vie aj v tom, kde robíte chyby a na čom by ste mohli ušetriť. Ľudia začínajú služby finančných poradcov využívať čoraz viac. Vyskúšajte tento biznis. Stačí vám registrácia v niektorej z finančných spoločností, ktorá vám pomôže so založením živnosti, poskytne vám potrebné školenia a aj administratívne zázemie.