Zoznam z kauzy emisie je na svete, zverejnila ho prokuratúra

0
446

Úrad špeciálnej prokuratúry v utorok zverejnil zoznam ľudí a firiem, ktorí obchodovali so spoločnosťou Interblue Group, tej Slovensko predalo prebytočné emisné limity. Zoznam z prokuratúry sa úplne nezhoduje s organigramom, ktorý predstavil poslanec Daniel Lipšic.

“Uvedené informácie boli získané z výsledkov právnej pomoci od justičných orgánov Švajčiarskej konfederácie v rokoch 2010 a 2011,” vysvetlila hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová pôvod zoznamu, ktorý špeciálna prokuratúra zverejnila.

Iný zoznam

Zoznam osôb a firiem má aj inú formu ako organigram predstavený poslancom Danielom Lipšicom. Napríklad v “Lipšicovom” organigrame je meno Jozef B..

V zozname od špeciálnej prokuratúry nefiguruje. Sú tam však mená Norbert H. a Rastislav B., pričom rovnaké mená sú aj v zozname, ktorý predstavil dnes Lipšic.

Medzi firmami, ktoré obchodovali s Interblue Group, je aj spoločnosť manželky Norberta H. Okrem toho zoznam obsahuje firmu z Lučenca a Zvolena.

Spomedzi zahraničných spoločností zoznam obsahuje firmy registrované na ostrovoch Sv. Vincent a Grenadíny, kde bol vlastníkom akcií Rastislav B..

Ďalšia firma je z Cypru, patrila Norbertovi H. a Jánovi S..

Firmy z Belize a Panenských ostrovov

Sú tam aj spoločnosti označené ako japonskí obchodníci s emisiami. Ďalšie firmy s registráciou na Belize či Panenských ostrovoch patria Marekovi P., ktorý je českým občanom a žije na Floride. Napokon je v zozname aj spoločnosť Jany L. zo Švajčiarska. “Vyšetrovanie potvrdilo, že žiadna iná právnická alebo fyzická osoba nemala obchodný styk so spoločnosťou Interblue Group LLC,” upozornila Tökölyová.

Špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika listom požiadal minister vnútra Robert Kaliňák, aby zverejnil informácie o obchodnom styku spoločnosti Interblue Group po uzatvorení zmluvy so Slovenskou republikou o predaji emisií a emisných kvót.

Premiér Robert Fico dnes vyhlásil, že strana Smer-SD nemala nič s kauzou emisie, nikto z predstaviteľov strany nebol v roku 2008 zapojený do predaja emisných kvót. Poslancom vládnej strany aj preto odporučil, aby sa nenechali vtiahnuť do “opozičnej kampane” a neschválili program dnešnej mimoriadnej schôdze parlamentu. Fico tiež hovoril, že si dali u orgánov činných v trestnom konaní preveriť informácie a tie im odpovedali, že žiadne prepojenia na Smer-SD sa nepotvrdili.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.