Zdravotné poisťovne očakávajú za rok 2013 zisk

0
415

BRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Všetky tri zdravotné poisťovne pôsobiace na Slovensku predpokladajú, že v roku 2013 skončia v zisku. Nasvedčujú tomu aj ich priebežné výsledky.

Zdravotná poisťovňa Union bola v závere novembra v pluse 4,15 mil. eur a očakáva, že v zisku rok 2013 aj ukončí. Nateraz neodhaduje jeho výšku, keďže na ňu má vplyv viacero faktorov. Ako uviedla hovorkyňa Unionu Judita Smatanová, k hospodárskemu výsledku sa budú môcť vyjadriť až po skončení koncoročného auditu.

Pod plusové hospodárenie sa podľa Unionu podpísal lepší výber poistného a zvýšená efektivita revíznych činností. "O použití zisku rozhodne akcionár Union ZP na valnom zhromaždení, ktoré je plánované na jún 2014," informovala Smatanová. V predchádzajúcom roku skončila najmenšia zdravotná poisťovňa v zisku 16 mil. eur.

Zisk do rezervného fondu

Aj Všeobecná zdravotná poisťovňa počíta na konci roka 2013 s plusom. K 30. novembru bola v zisku 33,7 mil. eur. Ako uviedol riaditeľ sekcie ekonomiky VšZP Miroslav Vaďura, na rok 2013 plánovali zisk vo výške 25 mil. eur. V predchádzajúcom roku dosiahol 26,3 mil. eur

"Celý tento zisk sa presmeruje do rezervného fondu a následne finančné zdroje budú prevedené do verejného zdravotného poistenia a účtovne sa celý hospodársky výsledok zúčtuje so stratou minulých období," vysvetlil postup VšZP Vaďura. Na začiatku roka 2013 predstavovala strata poisťovne 108 mil. eur. Vedenie VšZP má ambíciu ju vynulovať do roku 2017.

Rozhodne ročné prerozdelenie poistného

Kladný hospodársky výsledok za rok 2013 očakáva i Dôvera, nateraz však jeho výšku nevie odhadnúť. Ako uviedol generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan presné čísla budú poznať v marci 2014. Pripomína, že teraz majú pred sebou ešte rozhodujúce veci, od ktorých bude konečný hospodársky výsledok závisieť, a to ročné prerozdelenie poistného, ktoré kolíše v miliónoch eur a spotreba zdravotnej starostlivosti v posledných troch mesiacoch roka.

Ako Kultan podotkol, práve toto obdobie je najrozhodujúcejšie z hľadiska chorobnosti. "Očakávame a myslíme si, že je správne a férové, aby sme boli stabilní, aby hospodárenie bolo plusové, čiže do mínusových čísel sa určite nedostaneme," povedal Kultan. Dôvera v roku 2012 skončila v pluse 47,8 mil. eur.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.