Zadlžovanie Slovákov porastie aj v roku 2014

0
392

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Úverovanie obyvateľstva by malo podľa analytikov rásť aj v tomto roku. Úrokové sadzby by sa mali podľa UniCredit Bank postupne odrážať od dna, čo súvisí s očakávaným ekonomickým rastom a odznievaním dlhovej krízy v eurozóne. Na dlhších splatnostiach sa tento jav už podľa vyjadrení UniCreditu začína prejavovať.

Podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej by stav úverov pre retailových klientov mohol na konci roka 2014 atakovať 21 mld. eur a medziročne tak vzrásť o zhruba 8 až 9 %.

Stabilizácia pracovného trhu

Rast úverov domácnostiam je na Slovensku v ostatných rokoch podľa VÚB banky pomerne dosť stabilný. "Nič momentálne nenaznačuje tomu, že by sa tento trend v tomto roku mal zvrátiť," povedal analytik VÚB Andrej Arady.

Stabilizácia pracovného trhu by mala podľa neho zvýšiť ochotu a možnosti domácnosti k väčším nákupom financovaným cez spotrebný úver. Priaznivé sadzby na hypotékach a ceny nehnuteľnosti zvyšujú podľa Aradyho na Slovensku dostupnosť bývania, ktorá je podľa odhadov VÚB najvyššia od roku 2005. "Očakávame, že domácnosti budú túto priaznivú situáciu v tomto roku naďalej využívať," dodal Arady.

Očakávané zrýchlenie hospodárskeho rastu v tomto roku a reálny rast miezd prinesie podľa Sberbank pokračovanie dopytu po financovaní, najmä v oblasti bývania, kde banka predpokladá rast okolo 10 %. "O niečo nižším tempom by mali rásť bankami poskytované spotrebné úvery, zhruba 8 %," uviedla Sberbank. Podľa hlavného ekonóma ČSOB Mareka Gábriša, dynamika rastu môže mierne spomaliť, ale pokojne môže v niektorých mesiacoch prekračovať aj naďalej dvojciferné hodnoty, najmä v prípade spotrebných úverov.

Pomerne nízka úroveň zadĺženia

Úroveň zadlženia slovenských domácností je podľa Slovenskej sporiteľne na európske pomery stále pomerne nízka. Ku koncu roka 2012 bol podiel retailových úverov na hrubom domácom produkte (HDP) na Slovensku 26 % HDP, v eurozóne 55 % HDP. "Na Slovensku ale rastú retailové úvery rýchlejšie ako v eurozóne. Kým na Slovensku rástli ku koncu októbra 2013 retailové úvery tempom 9 % medziročne, v eurozóne dokonca mierne klesli o 0,2 %," povedal analytik Slovenskej sporiteľne Martin Baláž.

Segment retailu sa dostal podľa Gábriša do centra pozornosti bánk, keďže úvery podnikom skôr klesali. Tatra banka však očakáva oživenie firemných úverov. "V porovnaní s rokom 2013 očakávame aj oživenie úverov firmám, ktoré však budú pravdepodobne rásť iba nízkym, jednociferným tempom," povedal hlavný ekonóm Tatra banky Róbert Prega.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.