Volkswagen v počte predaných áut predbehol firmu GM

  0
  195

  BERLÍN 30. januára (WEBNOVINY) – Nemecká automobilka Volkswagen (VW) počtom predaným áut v minulom roku tesne predbehla americkú firmu General Motors (GM) Co. a skončila na druhom mieste za japonskou automobilkou Toyota Motor Corp.

  Skupina VW vlani na trh dodala 9,73 milióna osobných áut, úžitkových vozidiel a veľkých nákladných áut, povedal vo štvrtok hovorca firmy. Oproti roku 2012 sa predaj áut skupiny VW zvýšil o približne 5 %. GM vlani predal 9,71 9,73 milióna vozidiel, čo bol medziročný rast o 4 %, a predaj Toyoty sa zvýšil o 2 % na 9,98 9,73 milióna automobilov.

  VW si stanovil za cieľ do roku 2018 počtom predaných áut predbehnúť Toyotu. Analytici uviedli, že tento cieľ by Volkswagen mohol dosiahnuť už v tomto roku. Toyota sa vrátila na prvé miesto v globálnom predaji áut v roku 2012 po tom, ako v roku 2011 po prírodných katastrofách v Japonsku a Thajsku klesla na tretie miesto za GM a Volkswagen. Predtým bola Toyota najväčším predajcom áut od roku 2008 do roku 2010.

  Koncern Volkswagen pôsobí aj na Slovensku. Spoločnosť Volkswagen Slovakia, a. s. patrí k najväčším exportérom, investorom i zamestnávateľom v súkromnom sektore na Slovensku a zamestnáva viac ako 9 400 ľudí. V súčasnosti v bratislavskej fabrike vyrába automobily Volkswagen Touareg, Audi Q7, Volkswagen up!, Seat Mii, Škoda Citigo, karosérie Porsche Cayenne a prevodovky. V závode v Martine vyrába podnik komponenty pre podvozky a prevodovky a v Košiciach pripravuje vozidlá na export do Ruska.

  © SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.