Vladimir Putin podpísal prísnejší zákon proti extrémizmu

0
548

MOSKVA 4. februára (WEBNOVINY) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v utorok zákon zavádzajúci prísnejšie tresty za zločiny spojené s extrémizmom. Tento krok prichádza krátko pred zimnými olympijskými hrami v Soči, ktorých konanie sprevádzajú obavy z bezpečnosti po dvoch samovražedných útokoch.

Tie si v decembri vo Volgograde vyžiadali 34 obetí. Zmeny v zákone o extrémizme zdvojnásobujú minimálny väzenský trest za iniciovanie nenávisti na štyri roky a strojnásobujú minimálnu pokutu na 300-tisíc rubľov (6 400 eur). Zákon tiež zvyšuje tresty za členstvo v zakázaných extrémistických skupinách. Maximálny trest väzenia za založenie extrémistickej organizácie sa zdvojnásobuje na šesť rokov a pokuta stúpa na 500-tisíc rubľov (10 400 eur).

Legislatívu, predložená do parlamentu uplynulé leto, kritizovali ľudskoprávni aktivisti, podľa ktorých otvára dvere zneužívaniu proti členom politickej opozície. Úrady trvajú na tom, že je zameraný proti náboženským extrémistickým skupinám, ktoré ohrozujú verejnú bezpečnosť. Protiextrémistické zákony boli v minulosti v Rusku zneužívané na prenasledovanie politických a sociálnych aktivistov ako aj vyznávačov určitých náboženstiev.

Informácie priniesla ruská agentúra Ria Novosti.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.