Vieme, kde sa na Slovensku študuje najdrahšie

0
295

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) – Rozdiel v cenách za štúdium na slovenských vysokých školách je viac ako 2000 eur. Zistil to internetový portál Študentské financie v prieskume verejných a štátnych vysokých škôl z decembra a januára.

Podľa portálu vyjde najdrahšie vysokoškoláka štúdium na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave. Ročné výdavky študenta – prváka na tejto škole vyšli portálu na 2125 eur.

Odporúčame:

Vysokým školám budú chýbať na zvyšovanie platov milióny eur

Najlacnejšie vysokoškolské štúdium možno podľa prieskumu získať na Akadémii ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši, kde je štúdium spojené s výkonom profesionálnej vojenskej služby a náklady študentov v plnom rozsahu hradí štát.

Najviac platia študenti Slovenskej zdravotníckej univerzity

Podľa portálu tu náklady na štúdium vyjdú na 20 eur ročne. Univerzitou s druhými najnižšími výdavkami študentov je Prešovská univerzita v Prešove, ktorá ročne študenta stojí 1134 eur, nasleduje Žilinská univerzita v Žiline, ktorá vysokoškoláka ročne vyjde na 1214 eur.

Univerzitou s najvyššími výdavkami študentov je podľa prieskumu Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave. Na štúdium na tejto škole ročne vysokoškolák minie 2125 eur.

Nasleduje Akadémia umení v Banskej Bystrici, ktorá študenta vyjde na 1679 eur. Tretím najnákladnejším je štúdium na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, za ktoré vysokoškolák zaplatí ročne 1659 eur.

Modelový príklad prváka

Pri výpočte nákladov sa vychádzalo z modelového príkladu prváka študujúceho na vysokej škole dennou formou, ubytovaného na internáte, ktorý využíva služby verejnej dopravy a jedenkrát za deň sa stravuje v univerzitnej jedálni. Náklady sú vypočítané na celú dĺžku akademického roka, 10 mesiacov.

Započítané sú vo výdavkoch konkrétne položky: poplatok za prijímacie konanie, poplatok za vydanie študentského preukazu, ubytovanie v dvojlôžkovej izbe na internáte, obedy v školskej jedálni a cestovné mestskou hromadnou dopravou. Po zrátaní nákladov portálu vyšlo, že medzi najlacnejšou a najdrahšou univerzitou je v súčasnosti rozdiel 2105 eur.

„Prieskum sleduje taktiež rozdiely v nákladoch študentov podľa jednotlivých študijných smerov. Napríklad, ak sa študent rozhodne pre humanitný smer, pedagogiku alebo informatiku, môže výberom školy ušetriť ročne 450 eur, študent ktorý sa rozhodne pre zdravotnícky smer, môže výberom školy ušetriť ročne až 991 eur,“ informuje Patrik Lučan z redakcie portálu Študentské financie.

Portál spolu s prieskumom zverejnil aj kalkulačky, v ktorých si záujemcovia o vysokoškolské štúdium môžu vypočítať osobné náklady na štúdium. Rebríček škôl možno nájsť na internetovej stránke http://studentskefinancie.sk/univerzita.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.