Vieme, ako bude vyzerať nová desaťeurovka

0
416

BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) – Európska centrálna banka (ECB) odhalila vo Frankfurte návrh novej 10-eurovej bankovky. Do obehu by mala byť uvedená 23. septembra tohto roka.

"Jedným z hlavných dôvodov na zavedenie novej série bankoviek je zabezpečiť, aby ich všetci ľudia mohli aj naďalej používať s úplnou dôverou," uviedol v pondelok pri slávnostnom odhalení člen Výkonnej rady ECB Yves Mersch.

Zdokonalené ochranné prvky

Hoci sa podľa zverejnených informácií ECB nová desaťeurovka podobá 10-eurovej bankovke prvej série vydanej v roku 2002, bola vynovená a vybavená niekoľkými novými a zdokonalenými ochrannými prvkami, vďaka čomu je bankovku ťažšie sfalšovať.

"Rovnako ako nová päťeurová bankovka, aj táto bankovka má vo vodoznaku a holograme portrét Európy, postavy z gréckej mytológie, po ktorej bol pomenovaný náš kontinent," informovala Európska centrálna banka.

Rovnako ako eurové bankovky prvej série, aj nová desaťeurovka sa bude dať ľahko overiť hmatom, pohľadom a naklonením.

"Popri portréte Európy v holograme a vodoznaku obsahujú bankovky aj smaragdové číslo, ktoré pri naklonení mení farbu zo smaragdovozelenej na tmavomodrú," ozrejmila banka a doplnila, že nové bankovky zo série Európa sú vďaka nánosu ochrannej vrstvy odolnejšie.

Súčasné bankovky postupne stiahnu

Eurosystém, ktorý tvorí ECB a národné centrálne banky, ďalej plánuje zaviesť zdokonalené verzie všetkých pozostávajúcich eurových bankoviek, a to vo vzostupnom poradí. Súčasné eurobankovky, ktoré sú v obehu od januára 2002, plánuje sústava centrálnych bánk postupne stiahnuť.

Odporúčame:

Nová päťeurovka
Eurosystém taktiež podniká podporné kroky potrebné na prispôsobenie zariadení, ktoré hotovosť spracovávajú alebo overujú pravosť bankoviek. "Majiteľom takýchto zariadení sa v rámci príprav na novú 10-eurovú bankovku odporúča čo najskôr kontaktovať ich dodávateľov a výrobcov," upozornila ECB.

Za tlač eurobankoviek zodpovedá ECB, euromince sa však razia v členských štátoch menovej únie. Euro v súčasnosti používa 334 miliónov ľudí v 18 krajinách eurozóny. Prvá bankovka zo série Európa, päťeurovka, bola do obehu uvedená 2. mája minulého roku v Bratislave.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.