Video: Olympijská pochodeň sa kúpala v Bajkalskom jazere

0
322

MOSKVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Pochodeň s olympijským ohňom pre ZOH 2014 v Soči v sobotu úspešne absolvovala prechádzku po dne najhlbšieho sladkovodného jazera na svete Bajkal.

Plameň v tom čase chránilo špeciálne puzdro odolné vode. Aj keď je maximálna hĺbka Bajkalského jazera až 1642 metrov, pochodeň v irkutskom regióne pri meste Listvianka zavítala iba 13 metrov pod hladinu. Bajkal je podľa dostupných údajov s dvadsiatimi percentami podielu najväčšou zásobárňou pitnej vody na svete.

Odporúčame:

Obrazom: Kozmonauti priniesli z vesmíru olympijskú pochodeň

Olympijský oheň sa dostal až na severný pól

Obrazom: Olympijská pochodeň cestuje Ruskom

V Soči zapália olympijský oheň 7. februára 2014. Dovtedy prejde horiaca pochodeň všetkými 83 regiónmi rozlohou najväčšieho štátu na svete. Neskôr štafeta s ohňom navštívi aj extrémne ruské regióny ako polostrov Čukotka na Ďalekom východe, ohnisko etnických nepokojov na severnom Kaukaze či Kaliningrad v európskej časti Ruska.

Olympijský plameň zažije aj ďalšie prírodné extrémy. Pochodeň už bola vo vesmíre (bez ohňa, pozn.), na jadrovom ľadoborci sa už plavila k severnému pólu a vystúpi aj do výšky 5642 metrov, kde sa týči najvyšší európsky vrch – majestátny Elbrus na Kaukaze. Jeden kilometer z celkovo 65-tisíc potiahne oheň jelení záprah na saniach.

Video: Olympijská pochodeň sa ocitla v Bajkalskom jazere

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.