0
550

BRATISLAVA 19. novembra (WEBNOVINY) – Futbalisti Grécka, Chorvátska, Portugalska a Francúzska si výsledkami v utorkových odvetných stretnutiach zabezpečili postup na majstrovstvá sveta 2014 do Brazílie z európskej časti baráže.

Základom úspechu majstrov Európy z roku 2004 Grékov bolo piatkové domáce víťazstvo nad Rumunmi 3:1. V utorkovej odvete (1:1) dali góly iba grécki hráči: v 23. min otvoril skóre Kostas Mitroglou, po zmene strán si dal "vlastenca" Vasilis Torosidis.

Zverenci trénera Fernanda Santosa boli súpermi Slovákov v kvalifikačnej G-skupine, v ktorej z prvého miesta postúpili na svetový šampionát reprezentanti Bosny a Hercegoviny.

Chorváti zdolali Island

Chorváti v odvetnom dueli zvíťazili v Záhrebe nad Islanďanmi 2:0, v piatkovom prvom meraní síl sa zrodila bezgólová remíza. Skóre duelu otvoril v 27. min útočník nemeckého FC Bayern Mníchov Mario Mandžukič.

Dvadsaťsedemročný zakončovateľ o 11 minút neskôr oslabil svoj tím, keď inkasoval červenú kartu. Islanďania nevyužili výhodu väčšieho počtu hráčov v poli na vyrovnanie. Naopak, dve minúty po zmene strán sa Chorváti tešili z dvojgólového vedenia po presnom zásahu Darija Srnu.

Islanďania nedokázali v dvojzápase ani raz prekonať chorvátskeho brankára Stipeho Pletikosu. Chorváti si účasť na svetovom šampionáte si zopakujú po ôsmich rokoch, na podujatí v roku 2006 v Nemecku nepostúpili v konkurencii Brazílie, Austrálie a Japonska zo základnej F-skupiny.

Hetrik hviezdneho Ronalda

Portugalčania zdolali Švédov na ich pôde 3:2, hetrikom sa zaskvel hviezdny Cristiano Ronaldo. Domácim vlial nádej útočník parížskeho Saint-Germain Zlatan Ibrahimovič, ktorý skóroval v 68. a 72. min.

Po presných zásahoch 32-ročného bombardéra viedli Švédi 2:1, už o pár minút však prišli chvíle 28-ročného rodáka z Madeiry. Cristiano Ronaldo najskôr v 77. min vyrovnal na 2:2 a o dve minúty neskôr zabezpečil mužstvu z Iberského polostrova jednogólový náskok.

Švédi už nedokázali odpovedať na presné zásahy bývalého hráča Manchestru United, ktorý v piatkovom prvom meraní síl strelil jediný gól duelu. Po záverečnom hvizde sa tak z postupu na záverečný turnaj majstrovstiev sveta tešili zverenci trénera Paula Benta.

Francúzi zmazali manko a postúpili

Hráči Francúzska zvíťazili v Paríži nad reprezentantmi Ukrajiny 3:0, hosťom nestačilo na postup ani piatkové víťazstvo 2:0 v prvom dueli.

Francúzi zmazali manko z úvodného merania síl v prvom polčase, postupne skórovali Mamadou Sakho a Karim Benzema. K rozhodujúcemu kroku výrazne pomohli národnému tímu z krajiny "galského kohúta" Ukrajinci.

V 47. min inkasoval červenú kartu Jevgenij Chačeridi a v 72. min si "rozdielový" vlastný gól strelil Oleg Gusev. Ukrajinskí futbalisti sa v odvete nepresadili, na MS 2014 budú hrať zverenci trénera Didiera Deschampsa.

Súhrn výsledkov utorkových odvetných stretnutí európskej časti baráže o postup na MS 2014 do Brazílie:

BUKUREŠŤ
Rumunsko – Grécko 1:1 (0:1) – prvý zápas: 1:3, na MS 2014 postúpilo Grécko
Góly: 55. Torosidis (vlastný) – 23. Mitroglou, rozhodoval: Mažič (Srb.)

ZÁHREB
Chorvátsko – Island 2:0 (1:0) – prvý zápas: 0:0, na MS 2014 postúpilo Chorvátsko
Góly: 27. Mandžukič, 47. D. Srna, ČK: 38. Mandžukič (Chor.), rozhodoval: Kuipers (Hol.)

ŠTOKHOLM
Švédsko – Portugalsko 2:3 (0:0) – prvý zápas: 0:1, na MS 2014 postúpilo Portugalsko
Góly: 68. a 72. Ibrahimovič – 50., 77. a 79. Cristiano Ronaldo, rozhodoval: Webb (Angl.)

PARÍŽ
Francúzsko – Ukrajina 3:0 (2:0) – prvý zápas: 0:2, na MS 2014 postúpilo Francúzsko
Góly: 22. M. Sakho, 34. K. Benzema, 72. Gusev (vlastný), ČK: 47. Chačeridi (Ukr.) po druhej ŽK, rozhodoval: Skomina (Slovin.)

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.