Veľká Británia má byť najväčšou európskou ekonomikou

0
393

LONDÝN 28. decembra (WEBNOVINY) – Veľká Británia predbehne Francúzsko a Nemecko a do roku 2030 sa stane najväčšou európskou ekonomikou. Tvrdí to britské Centrum pre ekonomický a obchodný výskum (CEBR).

Do roku 2018 má mať krajina silnejšiu ekonomiku ako Francúzsko a okolo roku 2030 veľkosťou svojho hrubého domáceho produktu (HDP) prekoná aj Nemecko, tvrdí inštitút.

V rovnakom časovom horizonte by však mali Veľkú Britániu predbehnúť India a Brazília, uvádza sa v správe zverejnenej vo štvrtok.

"Z prognóz vyplýva, že Nemecko okolo roku 2030 stratí pozíciu najväčšej západoeurópskej ekonomiky na úkor Veľkej Británie, keďže Veľká Británia má rýchlejší populačný rast a je menej závislá na ostatných európskych ekonomikách," tvrdia autori dokumentu.

Vyhliadky Nemecka by však boli údajne oveľa lepšie v prípade rozpadu eurozóny. Ekonomiku s nemeckou markou by Veľká Británia určite nedokázala prebehnúť dlhé roky, ak vôbec niekedy, uvádza sa v správe.

Šéf výskumného centra Douglas McWilliams dokonca tvrdí, že Veľká Británia by mohla rásť ešte rýchlejšie v prípade odchodu z EÚ. V krátkodobom horizonte by boli dopady vystúpenia z európskeho spoločenstva bezpochyby negatívne, "domnievam sa však, že za 15 rokov by boli pravdepodobne pozitívne", uviedol pre denník Daily Telegraph.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.